James Rockefeller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
James Rockefeller
Ilustracja
Imię i nazwisko przy narodzeniu James Stillman Rockefeller
Data i miejsce urodzenia 8 czerwca 1902
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 10 sierpnia 2004
Greenwich
Przyczyna śmierci udar mózgu
Zawód finansista
Narodowość amerykańska
Alma Mater Yale University
Stanowisko prezes The First National City Bank
Rodzice William Goodsell Rockefeller,
Elsie Stillman
Małżeństwo Nancy Carnegie
Dzieci James Stillman Rockefeller Jr, Nancy Sherlock Carnegie Rockefeller, Andrew Carnegie Rockefeller, Georgia Stillman Rockefeller
Odznaczenia
Złoty medal olimpijski

James Stillman Rockefeller (ur. 8 czerwca 1902 w Nowym Jorku, zm. 10 sierpnia 2004 w Greenwich) – amerykański finansista, prezes The First National City Bank, złoty medalista olimpijski w wioślarstwie.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Był wnukiem znanego finansisty Williama Rockefellera (bratem Williama był John D. Rockefeller). Z finansami związana była także rodzina ze strony matki – dziadek James Stillman i wuj James Alexander Stillman kierowali The National City Bank of New York.

W 1924 ukończył Uniwersytet Yale. W tym samym roku reprezentował USA w wioślarstwie na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. W konkurencji ósemek zdobył mistrzostwo olimpijskie – w załodze płynął m.in. Benjamin Spock, w przyszłości znany psycholog dziecięcy. W ostatnich latach życia Rockefeller był najstarszym żyjącym amerykańskim mistrzem olimpijskim.

Od 1930 pracował w The National City Bank of New York – w latach 1952-1967 kierował tą instytucją kolejno jako dyrektor i prezes. Bank w okresie jego kierownictwa i później kilkakrotnie zmieniał nazwę – The First National City Bank, Citibank, Citigroup. Rockefeller zajmował się także innymi przedsiębiorstwami rodzinnymi, prowadził także działalność filantropijną.

Jego żona Nancy Carnegie była stryjeczną wnuczką przemysłowca Andrew Carnegie'go.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]