Jan Śliwak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Śliwak
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

25 listopada 1930
Brzozdowce

Data i miejsce śmierci

21 września 2011
Opole

Zawód, zajęcie

działacz sportowy

Jan Śliwak (ur. 25 listopada 1930 w Brzozdowcach, zm. 21 września 2011 w Opolu) – polski działacz sportowy, związany z Odrą Opole.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w miejscowości Brzozdowce (woj. lwowskie), a do Opola trafił zaraz po II wojnie światowej. W 1947 roku rozpoczął treningi w Odrze Opole w sekcji lekkoatletycznej, choć związał się z piłką nożną. W latach 50. został działaczem sportowym, a jako pracownik Wojewódzkiej Rady Narodowej otrzymał propozycje pracy w klubie od Franciszka Łańcuckiego[1]. Najpierw trafił do sekcji piłki młodzieżowej jako zastępca kierownika, z czasem zajmując jego miejsce. Z młodzieżą Śliwak związany był całe życie, także jako współpracownik trenera koordynatora OZPN Juliusza Mariańskiego, a przez jego ręce przeszli wszyscy najwięksi piłkarze w historii opolskiej piłki. To on wypatrywał dobrze rokujących chłopców z województwa i przywoził ich do Opola. Śliwak był wielkim pasjonatem tego co robił i do niedawna z pamięci wymieniał składy, nazwiska i kluby, z których przychodzili do Odry piłkarze, jak i ile grali, gdzie kontynuowali karierę. 15 marca 2008 roku, przed meczem II ligi pomiędzy Odrą Opole a Polonią Warszawa Jan Śliwak oficjalnie pożegnał się z Odrą po 63 latach pracy w klubie. W ciągu 63 lat swojej pracy w klubie był na prawie wszystkich spotkaniach przy Oleskiej. Zawsze nienagannie ubrany, w garniturze, pod krawatem[2]. Mimo pożegnania się z Odrą Opole w roli pracownika społecznego, nadal był aktywny w klubie[3].

W ankiecie przeprowadzonej w 2010 roku wśród czytelników Historii Odry Opole na najbardziej zasłużonego działacza Odry Opole zwyciężył Jan Śliwak[4].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był żonaty. Miał trzy córki. Doczekał się trzech wnuków i dwoje prawnucząt[5]. Zmarł 21 września 2011 roku w Opolu. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Opolu, gdzie spoczywa w grobie razem ze swoją matką.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]