Jan Brewer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Brewer
Ilustracja
Zdjęcie z roku 2010
Data i miejsce urodzenia 26 września 1944
Los Angeles
Gubernator Arizony
Okres od 21 stycznia 2009
do 5 stycznia 2015
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Janet Napolitano
Następca Doug Ducey
Jan Brewer signature.svg

Jan Brewer, właśc. Janice Kay Brewer (ur. 26 września 1944 w Los Angeles) – amerykańska polityk, członkini Partii Republikańskiej. Od 21 stycznia 2009 do 5 stycznia 2015 pełniła urząd gubernatora stanu Arizona.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Hollywood, jednak jej rodzice nie mieli nic wspólnego ze światem filmu. Ojciec był cywilnym pracownikiem wojska. Janice wychowywała się w Nevadzie i Kalifornii. Wkrótce po ślubie z Johnem Brewerem przeniosła się do największego miasta Arizony, Phoenix, skąd pochodzi jej mąż. Potem osiedli w Glendale, gdzie jej mąż z powodzeniem prowadził praktykę kręgarską, a zarobione w ten sposób pieniądze inwestował w nieruchomości.

Brewer rozpoczęła karierę polityczną w 1983, gdy została wybrana do Izby Reprezentantów Arizony. W 1987 przeniosła się do izby wyższej stanowego parlamentu – Senatu Arizony. W 1996 stanęła na czele władz hrabstwa Maricopa, które w czasie jej sześcioletnich rządów przeszło od potężnego zadłużenia do pozycji jednego z najzamożniejszych samorządów w USA. W 2002 została wybrana na urząd sekretarza stanu Arizony, co jest tam drugim najwyższym urzędem władzy wykonawczej po gubernatorze (w Arizonie nie ma funkcji zastępcy gubernatora). Kiedy w styczniu 2009 gubernator Janet Napolitano zrezygnowała, aby móc objąć stanowisko sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego w gabinecie prezydenta Baracka Obamy, z mocy prawa Brewer automatycznie została gubernatorem na czas pozostały do końca kadencji, czyli do stycznia 2011 roku. W listopadzie 2010 pokonała w wyborach kandydata Partii Demokratycznej Terry'ego Goddarda, ówczesnego prokuratora generalnego stanu, i została wybrana na pierwszą pełną kadencję.

Brewer zasłynęła w USA i poza granicami kraju przede wszystkim za sprawą podpisanej przez siebie ustawy parlamentu stanowego znacznie zaostrzającej traktowanie imigrantów, co ma szczególne znaczenie w Arizonie ze względu na położenie stanu przy granicy z Meksykiem. Nakazuje ona imigrantom stałe noszenie przy sobie dokumentów potwierdzających legalność ich pobytu (co jest sprzeczne z amerykańską tradycją braku dowodów osobistych, a tym bardziej noszenia ich ze sobą). Obliguje także policję do sprawdzania pod tym kątem osób, co do których istnieje podejrzenie, iż mogą przebywać w USA nielegalnie. Czynności te mają być realizowane przy okazji, np. kontroli drogowej. Ustawa uznana została za jedną z najostrzejszych regulacji w dziedzinie polityki imigracyjnej w najnowszej historii USA[1], zaś przeciwnicy zarzucają jej, iż może prowadzić do dyskryminacji rasowej[2].

Jest zwolenniczką kary śmierci. Jako gubernator Arizony zezwoliła na przeprowadzenie 14 egzekucji skazanych na śmierć morderców.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Randal C. Archibold. Arizona Enacts Stringent Law on Immigration. „The New York Time”, 2010-04-23 (ang.). [dostęp 2010-07-16]. 
  2. Brad Johnson. How can state's immigration bill not be un-American?. „The Arizona Republic”, 2010-04-23 (ang.). [dostęp 2010-07-16]. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]