Jan Brewer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jan Brewer
Jan Brewer by Gage Skidmore 3.jpg
Zdjęcie z roku 2010
Data i miejsce urodzenia 26 września 1944
Hollywood
Gubernator Arizony
Okres od 21 stycznia 2009
do 5 stycznia 2015
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Janet Napolitano
Następca Doug Ducey
Jan Brewer signature.svg

Jan Brewer, właśc. Janice Kay Brewer (ur. 26 września 1944 w Hollywood) – amerykańska polityk, członkini Partii Republikańskiej. Od 21 stycznia 2009 do 5 stycznia 2015 pełniła urząd gubernatora stanu Arizona.

Życiorys[edytuj]

Urodziła się w Hollywood, jednak jej rodzice nie mieli nic wspólnego ze światem filmu. Ojciec był cywilnym pracownikiem wojska. Janice wychowywała się w Nevadzie i Kalifornii. Wkrótce po ślubie z Johnem Brewerem przeniosła się do największego miasta Arizony, Phoenix, skąd pochodzi jej mąż. Potem osiedli w Glendale, gdzie jej mąż z powodzeniem prowadził praktykę kręgarską, a zarobione w ten sposób pieniądze inwestował w nieruchomości.

Brewer rozpoczęła karierę polityczną w 1983, gdy została wybrana do Izby Reprezentantów Arizony. W 1987 przeniosła się do izby wyższej stanowego parlamentu – Senatu Arizony. W 1996 stanęła na czele władz hrabstwa Maricopa, które w czasie jej sześcioletnich rządów przeszło od potężnego zadłużenia do pozycji jednego z najzamożniejszych samorządów w USA. W 2002 została wybrana na urząd sekretarza stanu Arizony, co jest tam drugim najwyższym urzędem władzy wykonawczej po gubernatorze (w Arizonie nie ma funkcji zastępcy gubernatora). Kiedy w styczniu 2009 gubernator Janet Napolitano zrezygnowała, aby móc objąć stanowisko sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego w gabinecie prezydenta Baracka Obamy, z mocy prawa Brewer automatycznie została gubernatorem na czas pozostały do końca kadencji, czyli do stycznia 2011 roku. W listopadzie 2010 pokonała w wyborach kandydata Partii Demokratycznej Terry'ego Goddarda, ówczesnego prokuratora generalnego stanu, i została wybrana na pierwszą pełną kadencję.

Brewer zasłynęła w USA i poza granicami kraju przede wszystkim za sprawą podpisanej przez siebie ustawy parlamentu stanowego znacznie zaostrzającej traktowanie imigrantów, co ma szczególne znaczenie w Arizonie ze względu na położenie stanu przy granicy z Meksykiem. Nakazuje ona imigrantom stałe noszenie przy sobie dokumentów potwierdzających legalność ich pobytu (co jest sprzeczne z amerykańską tradycją braku dowodów osobistych, a tym bardziej noszenia ich ze sobą). Obliguje także policję do sprawdzania pod tym kątem osób, co do których istnieje podejrzenie, iż mogą przebywać w USA nielegalnie. Czynności te mają być realizowane przy okazji, np. kontroli drogowej. Ustawa uznana została za jedną z najostrzejszych regulacji w dziedzinie polityki imigracyjnej w najnowszej historii USA[1], zaś przeciwnicy zarzucają jej, iż może prowadzić do dyskryminacji rasowej[2].

Jest zwolenniczką kary śmierci. Jako gubernator Arizony zezwoliła na przeprowadzenie 14 egzekucji skazanych na śmierć morderców.

Przypisy

  1. Randal C. Archibold. Arizona Enacts Stringent Law on Immigration. „The New York Time”, 2010-04-23 (ang.). [dostęp 2010-07-16]. 
  2. Brad Johnson. How can state's immigration bill not be un-American?. „The Arizona Republic”, 2010-04-23 (ang.). [dostęp 2010-07-16]. 

Bibliografia[edytuj]