Jan Dachowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Dachowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 lutego 1933
Bączal Dolny k. Jasła

Data i miejsce śmierci

8 lipca 2002
Mielec

Alma Mater

UMCS w Lublinie

Wydział

Prawa i Administracji

Stanowisko

Kierownik Wydziału

Pracodawca

Polskie Zakłady Lotnicze

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Medal 40-lecia Polski Ludowej Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Odznaka Honorowa PCK III stopnia
Odznaka Honorowa za Zasługi dla Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej Medal „Za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju”

Jan Dachowski (ur. 1 lutego 1933 w Bączalu Dolnym, zm. 8 lipca 2002 w Mielcu)[1] – polski metalurg i analityk związany z Polskimi Zakładami Lotniczymi, działacz społeczny i sportowy, wieloletni aktywny członek związków zawodowych oraz pilot samolotowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 1 lutego 1933 w Bączalu Dolnym jako syn Stanisława i Karoliny z Adamików. Ukończył Szkołę Powszechną w rodzinnej miejscowości. Był absolwentem Technikum Mechanicznego w Mielcu, gdzie w 1952 zdał egzamin maturalny. Później rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i w 1982 obronił tytuł magistra administracji. Działał w wielu organizacjach, w tym m.in.: w Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Młodzieży Polskiej. W 1951 rozpoczął pracę w Polskich Zakładach Lotniczych (WSK) w Mielcu, najpierw jako laborant i starszy metalurg, następnie otrzymał stanowisko kierownika Laboratorium Defektoskopowego, a później kierownika Wydziału Dokumentacji. Od 1989 do chwili przejścia na emeryturę w 1991 pracował jako technolog.

W swoim dorobku zawodowym piastował ważne stanowiska związkowe. Najpierw pełnił funkcje sekretarza Rady Zakładowej Związku Zawodowego Metalowców i wiceprzewodniczącego Związkowej Rady Przedsiębiorstwa. W tym okresie był również wybierany do Zarządu Okręgu Związku Zawodowego Metalowców w Rzeszowie i Zarządu Głównego Związku Zawodowego Metalowców w Warszawie. W latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku angażował się w działalność Aeroklubu Mieleckiego – był jego działaczem, pilotem samolotowym i skoczkiem spadochronowym. Podjął współpracę z miejscowym Domem Kultury w zakresie upowszechniania kultury i oświaty w Mielcu i obszarach przyległych. Angażował się społecznie w działalność Miejskich Komisji Wyborczych w Mielcu. Był także Członkiem Zarządu FKS „Stal” Mielec oraz przewodniczącym Komitetu Rozbudowy Ośrodka Rekreacyjnego WSK Mielec w Rzemieniu. Zmarł 8 lipca 2002 i spoczywa na cmentarzu komunalnym w Mielcu.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dachowski Jan. encyklopedia.mielec.pl. [dostęp 2021-08-21]. (pol.).