Jan Kosendiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Kosendiak (ur. 6 kwietnia 1953 we Wrocławiu) – inżynier informatyk (absolwent Wydziału Informatyki i Zarządzania Instytutu Cybernetyki Technicznej Politechniki Wrocławskiej), doktor habilitowany Nauk o Kulturze Fizycznej, autor ponad 100 prac naukowych i metodyczno-naukowych opublikowanych w sześciu krajach.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest trenerem lekkoatletyki I klasy. W ciągu dwudziestoletniej pracy trenerskiej jego wychowankowie, w różnych kategoriach wiekowych, zdobyli około 40 medali na Mistrzostwach Polski w LA. Pełnił funkcje wiceprzewodniczącego Sekcji Teorii Sportu Polskiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej, członka Prezydium Zarządu Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki. Był Przezesem KS AZS Collegium Glacense w Nowej Rudzie.

Od 1979 roku pracuje jako nauczyciel akademicki w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu; od 1990 roku na stanowisku adiunkta w Katedrze Nauk o Sporcie. Prowadzi zajęcia dydaktyczne na Wydziale WF oraz na Wydziale Nauk o Sporcie z przedmiotów: "Teoria sportu", "Teoria treningu sportowego" i "Propedeutyka Olimpizmu". Wykładał (lub aktualnie wykłada) na wielu uczelniach państwowych i prywatnych, takich jak: Uniwersytet Wrocławski, Kolegium Nauczycielskie Resocjalizacji, Rewalidacji i Wychowania Fizycznego w Białymstoku, Wyższa Szkoła Zarządzania "Edukacja" we Wrocławiu i innych. Prowadzi też wykłady na kursach instruktorów sportu, kursach trenerskich i na Studiach Podyplomowych. Jest promotorem ok. 160 prac magisterskich. Od 01.10.2016 jest zatrudniony jako profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Był członkiem Rady Wydziału Nauk o Sporcie Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu[1], obecnie jest członkiem Rady Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Jest członkiem Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej. Żonaty, ma troje dorosłych dzieci. Starszy brat Marka Kosendiaka, Tomasza Kosendiaka oraz dyrygenta, dyrektora wrocławskiej Filharmonii, dr hab. Andrzeja Kosendiaka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]