Jan Kowalski (1906–1943)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Kowalski
Data urodzenia

1906

Data śmierci

15 lipca 1943

Przyczyna śmierci

rozstrzelanie

Miejsce spoczynku

okolice Radzymina

Zawód, zajęcie

rolnik

Miejsce zamieszkania

Helenów

Narodowość

Polak

Stanowisko

podsołtys Helenowa

Małżeństwo

Ludwika Kowalska

Dzieci

2

Jan Kowalski (ur. 1906, zm. 15 lipca 1943[1]) – polski rolnik, stracony za pomaganie Żydom podczas II wojny światowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jan Kowalski wraz z żoną Ludwiką i dwójką synów mieszkał we wsi Helenów na Mazowszu. Rodzina utrzymywała się z gospodarstwa rolnego. Było ono oddalono o około 4 km od domu Józefa i Józefy Dmochów[1].

Do wybuchu wojny i wprowadzeniu niemieckiej okupacji w Stanisławowie utworzono getto. Po jego likwidacji, części Żydom udało się zbiec. Dmochowie ukryli w swoim gospodarstwie około dziesięciorga Żydów[2].

W lipcu 1943 kryjówka została odkryta przez niemiecką ekspedycję. Część Żydów zastrzelono podczas próby ucieczki z obory. Sześciu Żydom oraz dzieciom Dmochów udało się zbiec. Małżeństwo Dmochów przewieziono do siedziby Gestapo w Radzyminie. Po drodze w ramach odpowiedzialności zbiorowej aresztowano także Jana Kowalskiego jako podsołtysa Helenowa i jego żonę Ludwikę za to, że nie poinformowali o tym, że Dmochowie ukrywają Żydów[2].

Schwytanych Żydów zastrzelono bez sądu. Małżeństwa Dmochów i Kowalskich poddano przesłuchaniom i torturom. Po kilku dniach Jana Kowalskiego oraz Dmochów skazano na karę śmierci przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano 15 lipca 1943. Ich ciała zakopano we wspólnym grobie w lesie pod Radzyminem[2]. Ludwikę Kowalską, dzięki wstawiennictwu Józefy Dmoch, zwolniono z aresztu[3].

14 czerwca 2022 w Poświętnem z inicjatywy Instytutu Pileckiego uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą Jana Kowalskiego oraz małżeństwo Dmochów w ramach projektu Zawołani po imieniu[3]. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi wnuk Jana Kowalskiego – Wojciech Kowalski oraz wnuczka Józefa i Józefy Dmochów – Grażyna Prostko[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jan Kowalski - Instytut Pileckiego [online], instytutpileckiego.pl [dostęp 2023-04-02] (pol.).
  2. a b c Józef Dmoch [online], Instytut Pileckiego [dostęp 2023-04-02].
  3. a b Upamiętnienie Józefy i Józefa Dmochów oraz Jana Kowalskiego - Instytut Pileckiego [online], instytutpileckiego.pl, 2022 [dostęp 2023-04-02] (pol.).
  4. W Poświętnem Instytut Pileckiego upamiętnił kolejnych Polaków zamordowanych za pomoc Żydom [online], dzieje.pl, 16 czerwca 2022 [dostęp 2023-04-02].