Jan Rembeza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Rembeza
Ilustracja
major major
Data i miejsce urodzenia

19 czerwca 1908
Czerniowka

Data i miejsce śmierci

26 sierpnia 1944
Wyspa Rembezy

Przebieg służby
Lata służby

1942–1944

Siły zbrojne

Armia Czerwona
ludowe Wojsko Polskie

Jednostki

2 Pułku Piechoty

Stanowiska

szef sztabu pułku
dowódca batalionu

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari

Jan Rembeza (ur. 19 czerwca 1908 w Czerniowce, zm. 26 sierpnia 1944 na wyspie Rembezy) – oficer narodowości ukraińskiej, uczestnik II wojny światowej w szeregach Armii Czerwonej i Wojska Polskiego. Kawaler orderu Virtuti Militari.

Był synem ukraińskiego chłopa. Edukację zakończył w 1935 roku, jako absolwent Wyższego Instytutu Chemicznego w Połtawie. W 1942 roku będąc oficerem rezerwy został zmobilizowany i wcielony w szeregi Armii Czerwonej. Po odbyciu wyższego kursu doskonalenia oficerów został skierowany na front radziecko-niemiecki. Służbę na froncie zakończył w marcu 1943 roku z powodu odniesionych ran. Po wyleczeniu został przydzielony do armii polskiej utworzonej w ZSRR. Służbę rozpoczął w lutym 1944 roku jako dowódca 3 batalionu 2 Pułku Piechoty ludowego Wojska Polskiego[1].

W lipcu 1944 roku został awansowany do stopnia majora. W tym czasie uczestniczył w walkach o uchwycenie przyczółków na Wiśle. Dowodził atakiem podjętym w celu zdobycia wyspy na Wiśle[2]. Poległ 26 sierpnia 1944 roku. Razem z nim poległo wielu oficerów, m.in.: popr. Mieczysław Janiszewski, ppor. Stanisław Jolles i por. Stanisław Jagnietowicz[3]. Pochowany został na cmentarzu we wsi Całowanie[4]. W okresie Polski Ludowej jego ciało zostało ekshumowane i przeniesione na cmentarz wojskowy w Garwolinie.

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Wyspa na której zginął mjr Jan Rembeza, dziś nosi nazwę Wyspa Rembezy[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bolesław Dolata, Tadeusz Jurga: Walki zbrojne na ziemiach polskich 1939-1945. Warszawa: 1977.
  • Jerzy Rydłowski: Żołnierze lat wojny i okupacji. Warszawa: 1971.