Jan Stefan Przyłuski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Stefan Przyłuski
Data i miejsce urodzenia

20 października 1930
Poznań

Data i miejsce śmierci

23 lipca 1998
Warszawa

profesor nauk chemicznych
Alma Mater

Politechnika Warszawska

Uczelnia

Politechnika Warszawska

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Medal Komisji Edukacji Narodowej

Jan Stefan Przyłuski (ur. 20 października 1930 w Poznaniu, zm. 23 lipca 1998 w Warszawie) – polski wynalazca, profesor chemii i wieloletni wykładowca Politechniki Warszawskiej.

Informacje biograficzne[edytuj | edytuj kod]

Grób Jana Stefana Przyłuskiego na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Był synem poety Bronisława Przyłuskiego i Jadwigi Arkuszewskiej herbu Jastrzębiec. Wychował się w majątku dziadka, Kazimierza Arkuszewskiego na Zamku w Pilicy. Jego ojciec, Bronisław Przyłuski walczył w czasie wojny w pułku kawalerii konnej i został wzięty do oflagu. Podczas okupacji cała rodzina została zmuszona do opuszczenia zamku, a Jan wraz z matką i siostrą schronili się w pobliskim Zawierciu. Ojciec reżysera Jana Wacława Przyłuskiego.

Praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

Studiował najpierw na Politechnice Szczecińskiej, potem na Politechnice Warszawskiej. Był twórcą i wieloletnim kierownikiem Zakładu Technologii Ciała Stałego Politechniki Warszawskiej, dyrektorem Instytutu Chemii Ogólnej i Technologii Nieorganicznej Wydziału Chemicznego. Wsławił się jako specjalista w dziedzinie technologii chemicznej, pionier i organizator badań interdyscyplinarnych w technologii ciała stałego i elektrochemii stosowanej. Był prezesem Polskiego Towarzystwa Galwanotechnicznego.

Prace Przyłuskiego dotyczyły przede wszystkim technik wytwarzania i modyfikacji materiałów objętościowych, cienkowarstwowych (tworzywa, metale, stopy metali), tlenków, polimerów przewodzących, kompozytów.

Pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 32-3-26)[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cmentarz Stare Powązki: JAN S. PRZYŁUSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 2020-02-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Przyłuski. W: Kto jest kim w Polsce. Informator Biograficzny. Lubomir Mackiewicz, Anna Żołna (red.). Warszawa: Interpress, 1993. ISBN 83-223-2644-0.