Janusz Szopa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Janusz Szopa
Ilustracja
Janusz Szopa
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

6 stycznia 1948
Katowice

dr hab.
Specjalność: matematyka
Uczelnia

AWF Katowice

Janusz Antoni Szopa (ur. 6 stycznia 1948 w Katowicach[1]) – polski matematyk, doktor habilitowany[2], profesor nadzwyczajny Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach[2], specjalista w zakresie stosowania metod matematycznych w naukach technicznych i zarządzaniu, a także w nauce o kulturze fizycznej.

W latach 1996-2002 był rektorem Politechniki Częstochowskiej[3], jest doktorem honoris causa i profesorem wizytującym tej uczelni.
Janusz Szopa jest także działaczem społecznym i współtwórcą jogi akademickiej.

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Na dorobek naukowy Janusza Szopy składają się:

  • 3 książki
    • Asany jogi dla współczesnego człowieka, Wydawnictwo Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, Katowice 2011, ISBN 978-83-60841-67-9 (współautorka: Małgorzata Grabara)
    • Joga dla zdrowia, Sekcja Wydawnictwa Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa 2004, ISBN 978-83-88469-72-5
    • Metody matematyczne, statystyczne i informatyczne w finansach i ubezpieczeniach, Wydawnictwo Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa, 2003 ISBN 978-83-88469-26-8
  • skrypt monograficzny
    • Układy chaotyczne: zarys teorii, Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa 1996, ISBN 978-83-85031-60-4
  • ponad 190 publikacji naukowych w czasopismach naukowych zagranicznych i polskich, m.in.:
    Journal of the Engineering Mechanics (Division ASCE), ZAMM, Journal of Sound and Vibration, Journal of Technical Physics, Ingenieur - Archiv, Archiwum Automatyki i Telemechaniki, Mechanika Teoretyczna i Stosowana, Mechanika i Komputer, Medycyna Sportowa, Human Movement, Biology of Sport, Journal of Physical Therapy Science.

W pracy naukowej Janusz Szopa zajmował się:

  • metodami badania charakterystyk zjawisk losowych przy wykorzystaniu stochastycznych równań całkowych,
  • metodami badania wrażliwości stochastycznych układów dynamicznych
  • badaniami
    • miary wrażliwości dla układów chaotycznych
    • zachowania chaotycznych układów drgających o wielu stopniach swobody
    • wpływu losowości na drgania chaotyczne
    • zastosowaniem teorii procesów stochastycznych i teorii chaosu do badania wartości pieniądza oraz zachowań giełdy papierów wartościowych
    • oddziaływania ćwiczeń relaksacyjnych i ćwiczeń fizycznych jogi na organizm człowieka

Wykształcenie i funkcje akademickie[edytuj | edytuj kod]

W roku 1970 ukończył matematykę na Uniwersytecie Śląskim. Doktorat obronił w 1976 roku na Politechnice Śląskiej, a habilitował się w roku 1987 w Akademii Górniczo-Hutniczej[1].

  • w latach 1990-1996 prorektor ds. nauki Politechniki Częstochowskiej
  • w latach 1996-2002 rektor Politechniki Częstochowskiej
  • w latach 2002-2005 dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej
  • w latach 2012-2013 dziekan Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką AWF w Katowicach

Dziekan Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką, kierownik Zespołu Dydaktycznego Technik Relaksacyjnych i Jogi w AWF w Katowicach. Rektor, prorektor, dziekan, dyrektor Instytutu Matematyki i Informatyki, kierownik Zakładu Technik Relaksacyjnych i Jogi w Politechnice Częstochowskiej.

Działalność samorządowa i społeczna[edytuj | edytuj kod]

W latach 1994-1998 był członkiem Rady Miasta Częstochowy i uczestniczył w pracach Komisji Gospodarki oraz Komisji Rewizyjnej.

Jest promotorem zdrowego stylu życia, twórcą i kierownikiem kursów instruktora rekreacji ruchowej w oparciu o system ćwiczeń hatha jogi. Kursy te ukończyło przeszło 700 osób. Kieruje studiami podyplomowymi „Relaksacja i joga” w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Współtworzył program kształcenia terapeutów uzdrowiskowych.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001)[4] oraz Złotą Odznakę Ministra Sportu „Za Zasługi dla Sportu” (2005).

W latach 2013 i 2014 uzyskał dyplom Najlepszego Profesora Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

W 2014 roku został nominowany w Plebiscycie 25-lecia organizowanym przez „Gazetę Wyborczą” do grona 25 osób najbardziej zasłużonych dla Częstochowy i regionu w ostatnim ćwierćwieczu[5].

W 2015 roku za swą działalność jako wolontariusz w Stowarzyszeniu Hospicjum „Dar Serca” oraz w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom „Skrawek Nieba” otrzymał tytuł „Mecenas Pomocy Społecznej” miasta Częstochowy[6].

Działalność profilaktyki prozdrowotnej[edytuj | edytuj kod]

Janusz Szopa posiada międzynarodowe dyplomy nauczyciela jogi według metody Iyengara i Shivanandy i jest instruktorem relaksacji, jogi i kinezypsychoprofilaktyki.

Twórca programów nauczania oraz wykładowca technik relaksacyjnych, kinezypsychoprofilaktyki, jogi, psychosomatyki i zarządzania stresem w polskich i zagranicznych uczelniach wyższych oraz programu kształcenia terapeutów uzdrowiskowych.

Współorganizator i wykładowca programów europejskich, rządowych i samorządowych z zakresu rekreacji ruchowej dla osób w wieku dojrzałym. Od lat współpracuje z instytutami jogi oraz uczelniami indyjskimi.

Organizator i wykładowca kursów instruktorskich z zakresu rekreacji ruchowej w oparciu o system fizycznych ćwiczeń jogi. Wypromował około 1000 instruktorów rekreacji ruchowej (jest to tytuł zawodowy w dziedzinie kultury fizycznej) w specjalności hatha joga, kinezypsychoprofilaktyka lub fitness – ćwiczenia psychofizyczne. Współtwórca naukowo-badawczo-szkoleniowego częstochowsko-katowickiego centrum jogi oraz naukowych konferencji o jodze.

Kierownik studiów podyplomowych „Relaksacja i joga” na Wydziale Rehabilitacji AWF Warszawa, które ukończyło około 300 słuchaczy[7].

Autor i współautor 3 książek oraz około 75 publikacji naukowych i kilkunastu artykułów popularyzatorskich z zakresu jogi i jej zastosowań w profilaktyce zdrowia, a także około 120 artykułów z zakresu nauk technicznych i nauk o zarządzaniu.

Twórca sekcji jogi w Klubie Uczelnianym AZS Politechniki Częstochowskiej, Koła Naukowego Joga w AWF Katowice, współtwórca Stowarzyszenia Jogi Akademickiej (wiceprezes), Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara (wiceprezes 2003-2008) oraz innych organizacji zajmujących się promocją jogi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Politechnika Częstochowska [PDF], „Politechnika Częstochowska”, 3 (9), Częstochowa: Politechnika Częstochowska, wrzesień 1999 [dostęp 2020-12-03].
  2. a b Janusz Szopa, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 2020-09-30].[martwy link]
  3. dr hab. Janusz Szopa, prof. PCz [online].
  4. POSTANOWIENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 23 listopada 2000 r. o nadaniu orderów - Tekst pierwotny - Baza aktów prawnych - INFOR.pl - portal księgowych [online], www.infor.pl [dostęp 2020-09-30] (ang.).
  5. Plebiscyt 25-lecia organizowany przez "Gazetę Wyborczą" | Politechnika Częstochowska [online], www.pcz.pl [dostęp 2020-09-30].
  6. Portal Polityki Społecznej Miasta Częstochowy [online], pps.czestochowa.pl [dostęp 2020-09-30].
  7. AWF, Relaksacja i joga [online], www.awf.edu.pl [dostęp 2020-09-30] (pol.).