Jasna Polana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jasna Polana
Я́сная Поля́на
Ilustracja
Główny gmach muzeum, rodzinny dom Tołstoja
Państwo

 Rosja

Obwód

 tulski

Data założenia

1921

Zakres zbiorów

pamiątki po Lwie Tołstoju

Położenie na mapie obwodu tulskiego
Mapa konturowa obwodu tulskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Jasna Polana”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Jasna Polana”
Ziemia54°04′34″N 37°31′34″E/54,076111 37,526111
Strona internetowa

Jasna Polana (ros. Ясная Поляна – Jasnaja Polana) – rodzinny majątek rodu Tołstojów, w tym pisarza Lwa Tołstoja, który w tym miejscu urodził się, mieszkał i tworzył przez dużą część swojego życia, tu też został pochowany. Jasna Polana położona jest 12 km na południowy wschód od miasta Tuła, w obwodzie tulskim i szczokinskim rajonie, w zachodniej Rosji.

Zaraz po śmierci Tołstoja posiadłość została przekazana jako miejsce na muzeum pamięci pisarza. Organizatorem muzeum była córka pisarza, Aleksandra Tołstoj(inne języki). Obecny dyrektor muzeum jest również potomkiem rodu Tołstojów. Główne eksponaty to osobiste rzeczy pisarza, jak również jego biblioteka, zawierająca około 22 tys. woluminów. W Jasnej Polanie powstały dwie najważniejsze powieści pisarza: Wojna i pokój oraz Anna Karenina.

Lew Tołstoj z wnuczką w Jasnej Polanie

Muzeum składa się z posiadłości pisarza, szkoły, którą założył dla chłopskich dzieci oraz parku, w którym znajduje się grób Lwa Tołstoja. Podczas II wojny światowej posiadłość była okupowana przez wojska niemieckie i częściowo zdewastowana, jednak większość cennych przedmiotów została ewakuowana przez radzieckie władze przed okupacją posiadłości.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]