Jasna Polana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miejscowości w Rosji. Zobacz też: Jasna Polana – ujednoznacznienie.
Jasna Polana
Я́сная Поля́на
Ilustracja
Główny gmach muzeum, rodzinny dom Tołstoja
Państwo  Rosja
Obwód  tulski
Data założenia 1921
Zakres zbiorów pamiątki po Lwie Tołstoju
Położenie na mapie obwodu tulskiego
Mapa konturowa obwodu tulskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Jasna Polana”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Jasna Polana”
Ziemia54°04′34″N 37°31′34″E/54,076111 37,526111
Strona internetowa

Jasna Polana (ros. Ясная Поляна – Jasnaja Polana) – rodzinny majątek rodu Tołstojów, w tym pisarza Lwa Tołstoja, który w tym miejscu urodził się, mieszkał i tworzył przez dużą część swojego życia, tu też został pochowany. Jasna Polana położona jest 12 km na południowy wschód od miasta Tuła, w obwodzie tulskim i szczokinskim rajonie, w zachodniej Rosji.

Zaraz po śmierci Tołstoja posiadłość została przekazana jako miejsce na muzeum pamięci pisarza. Organizatorem muzeum była córka pisarza, Aleksandra Tołstaja. Obecny dyrektor muzeum jest również potomkiem rodu Tołstojów. Główne eksponaty to osobiste rzeczy pisarza, jak również jego biblioteka, zawierająca około 22 tys. woluminów. W Jasnej Polanie powstały dwie najważniejsze powieści pisarza: Wojna i pokój oraz Anna Karenina.

Lew Tołstoj z wnuczką w Jasnej Polanie

Muzeum składa się z posiadłości pisarza, szkoły, którą założył dla chłopskich dzieci oraz parku, w którym znajduje się grób Lwa Tołstoja. Podczas II wojny światowej posiadłość była okupowana przez wojska niemieckie i częściowo zdewastowana, jednak większość cennych przedmiotów została ewakuowana przez radzieckie władze przed okupacją posiadłości.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]