Jauhienij Jenka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jauhien Jenka)
Jauhienij Jenka
Яўгеній Енка
Pełne imię i nazwisko

Jauhienij Mikałajewicz Jenka

Deputowany do Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi I kadencji
Okres

od 27 listopada 1996
do 21 listopada 2000

Poprzednik

stanowisko utworzone

Deputowany do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji
Okres

od 9 stycznia 1996
do 9 stycznia 2001
(od 27 listopada 1996 nie uczestniczył w pracach)

Przynależność polityczna

bezpartyjny

Następca

wybory nie odbyły się

Jauhienij Mikałajewicz Jenka (biał. Яўгеній Мікалаевіч Енка, ros. Евгений Николаевич Енко lub Енка, Jewgienij Nikołajewicz Jenko lub Jenka; ur. 2 lutego 1942 w Dzitrykach) – białoruski lekarz i polityk, deputowany do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji, w latach 1996–2000 deputowany do Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi I kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość i praca[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 2 lutego 1942 roku we wsi Dzitryki[a], na terytorium okupowanym przez III Rzeszę, w dystrykcie Lida, w Komisariacie Generalnym Białoruś, w Komisariacie Rzeszy Wschód[b]. W 1971 roku ukończył Grodzieńską Państwową Akademię Medyczną[1], uzyskując wykształcenie lekarza. W latach 1971–1973 pracował jako lekarz internista w Szpitalu Miejskim w Nowojelni. W latach 1974–1978 był lekarzem naczelnym ośrodka przetaczania krwi. W latach 1979–1994 pełnił funkcję zastępcy lekarza naczelnego Lidzkiego Rejonowego Szpitala Głównego. Od 1994 roku pracował jako lekarz naczelny Lidzkiego Terenowego Zespołu Opieki Zdrowotnej[2].

Działalność parlamentarna[edytuj | edytuj kod]

W drugiej turze uzupełniających wyborów parlamentarnych 10 grudnia 1995 roku został wybrany na deputowanego do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji z lidzkiego-czyrwonaarmiejskiego okręgu wyborczego nr 133. 19 grudnia 1995 roku został zarejestrowany przez centralną komisję wyborczą[3], a 9 stycznia 1996 roku zaprzysiężony na deputowanego[4]. Od 23 stycznia pełnił w Radzie Najwyższej funkcję członka Stałej Komisji ds. Ochrony Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu[5]. Był bezpartyjny[3]. Poparł dokonaną przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę kontrowersyjną i częściowo nieuznaną międzynarodowo zmianę konstytucji. 27 listopada 1996 roku przestał uczestniczyć w pracach Rady Najwyższej i wszedł w skład utworzonej przez prezydenta Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi I kadencji[6]. Zgodnie z Konstytucją Białorusi z 1994 roku jego mandat deputowanego do Rady Najwyższej zakończył się 9 stycznia 2001 roku; kolejne wybory do tego organu jednak nigdy się nie odbyły[7].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jauhienij Jenka jest żonaty[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W rejonie lidzkim znajdują się dwie miejscowości o tej nazwie: wieś Dzitryki w sielsowiecie Honczary i wieś Dzitryki w sielsowiecie Tarnowszczyzna. Źródło nie podaje o którą z nich chodzi.
  2. Jednostka administracyjna istniejąca de facto. Z punktu widzenia prawa międzynarodowego – w powiecie lidzkim województwa nowogródzkiego II Rzeczypospolitej, pod okupacją III Rzeszy. Z punktu widzenia władz ZSRR – w rejonie lidzkim obwodu baranowickiego Białoruskiej SRR, pod okupacją III Rzeszy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Centrum Naukowo-Analityczne „Białoruska Perspektywa”: Kto jest kim w Białorusi. Białystok: Podlaski Instytut Wydawniczy, 2000, s. 313, seria: Biblioteka Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Białoruś. ISBN 83-913780-0-4.