Przejdź do zawartości

Jean-Marc Gounon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jean-Marc Gounon
ilustracja
Państwo

 Francja

Data i miejsce urodzenia

1 stycznia 1963
Aubenas

Sukcesy

1989: Francuska Formuła 3

Jean-Marc Gounon (ur. 1 stycznia 1963 roku w Aubenas) – były francuski kierowca Formuły 1.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W roku 1989 został mistrzem Francuskiej Formuły 3, by rok później rozpocząć ściganie się w Formule 3000. W ciągu trzech lat odniósł w tej serii kilka zwycięstw.

W roku 1993 zadebiutował w Formule 1 w zespole Minardi podczas Grand Prix Japonii, zastępując Christiana Fittipaldiego. Jednakże ani wyścigu na Suzuce, ani zamykającego sezon wyścigu o Grand Prix Australii Francuz nie zdołał ukończyć.

Na początku sezonu 1994 Gounon nie znalazł sobie miejsca w żadnym zespole (Minardi w jego miejsce zatrudniło Michelego Alboreto), ale przed jego rodzimym wyścigiem jego usługami zainteresował się bardzo słaby zespół Simtek. Grand Prix Francji Jean-Marc Gounon ukończył na przyzwoitym dziewiątym miejscu. Po starcie w sześciu kolejnych wyścigach, mimo że Gounon kwalifikował się do każdego z nich (co w zespole MTV Simtek Ford nie było łatwe), został zmieniony przez Domenico Schiattarellę, który wniósł do zespołu dużą ilość pieniędzy. Gounon już nigdy potem nie powrócił do Formuły 1, ścigając się za to samochodami sportowymi.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Formuła 1[edytuj | edytuj kod]

Rok Zespół Samochód Silnik Wyniki w poszczególnych eliminacjach Pkt. Msc.
1993 Południowa Afryka Brazylia Unia Europejska San Marino Hiszpania Monako Kanada Francja Wielka Brytania Niemcy Węgry Belgia Włochy Portugalia Japonia Australia 0 NS
Minardi Team Minardi M193 Ford HBD 3.5 V8 NU NU
1994 Brazylia San Marino Monako Hiszpania Kanada Francja Wielka Brytania Niemcy Węgry Belgia Włochy Portugalia Unia Europejska Japonia Australia 0 NS
MTV Simtek Ford Simtek S941 Ford HBD6 3.5 V8 9 16 NU NU 11 NU 15

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]