Jeanne Hébuterne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jeanne Hébuterne
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 6 kwietnia 1898
Meaux
Data i miejsce śmierci 26 stycznia 1920
Paryż
Przyczyna śmierci samobójstwo
Miejsce spoczynku Pere Lachaise
Miejsce zamieszkania Paryż
Edukacja Académie Colarossi
Partner Amedeo Modigliani
Dzieci Jeanne Modigliani
portret Jeanne Hébuterne wykonany przez Amedeo Modiglianiego, 1918
Samobójstwo - Jeanne Hebuterne

Jeanne Hébuterne (ur. 6 kwietnia 1898 w Meaux, zm. 26 stycznia 1920 w Paryżu) – francuska artystka. Była znana głównie jako partnerka malarza Amedea Modiglianiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Do artystycznej bohemy w Montparnasse została wprowadzona przez brata, André Hébuterne'a, który chciał zostać malarzem. Jeanne poznała tam artystów i pozowała dla Tsuguharu Fujity. Jednakże chcąc osiągnąć sukces artystyczny, wybrała się na studia w Académie Colarossi. Tam poznała Modiglianiego i została jego natchnieniem. Malarz namalował około 25 jej portretów. Jeanne uchodziła za bardzo cichą osobę. Nie pragnęła nawracać Modiglianiego na „zdrowy” tryb życia. Pragnęła być kochana i kochać. Rodzice Jeanne nie akceptowali Modiglianiego.

29 listopada 1918 roku Jeanne urodziła córkę, którą nazwała tym samym imieniem – Jeanne Modigliani (1918-1984). Amedeo zmarł 24 stycznia 1920 roku. Dwa dni później Jeanne rzuciła się z piątego piętra i popełniła samobójstwo w ostatnim miesiącu ciąży.

Rodzina Jeanne obarczyła Modiglianiego śmiercią córki. Pochowano ją na Cimetière de Bagneux. Prawie 10 lat później, rodzina Hébuterne w końcu ustąpiła i pozwoliła przenieść szczątki Jeanne na cmentarz Père Lachaise, by mogła spocząć obok Modiglianiego.

W roku 2000 prace Jeanne zostały zaprezentowane w Wenecji przez Fondazione Giorgio Cini.