Jelcz 400

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jelcz P442D28 – skrzyniowy
Jelcz P442D28 z kabiną długą

Jelcz 400 – seria samochodów ciężarowych produkcji Jelcz. Produkowanych w wielu wersjach i konfiguracji (np. 420, 422). Dostępne z dwiema kabinami, z kabiną cywilną oraz z kabiną wojskową. Obecnie produkowane są wersje dla Wojska Polskiego.

Jelcz P442 D.28 (4x4) Bartek[edytuj | edytuj kod]

Zaprezentowany w 2007 przez Jelcz – Komponenty militarny samochód ciężarowy z napędem na wszystkie osie (układ jezdny 4x4) o wysokiej mobilności w terenie, w wykonaniu ADR. Masa całkowita 15 t, z możliwością holowania przyczepy o masie maksymalnej 12 t. Kabina opancerzona z osłoną balistyczną na poziomie 1 (według STANAG 4569). Silnik ZS Iveco NEF Tector (6-cylindrowy, rzędowy, z turbodoładowaniem i chłodzeniem powietrza doładowującego oraz systemem wtrysku common rail, o pojemności 5,9 l, w wykonaniu Euro 3 osiągający maksymalnie moc 202 kW /275 KM) przy 2500 obr./min i moment obrotowy 930 Nm w zakresie obrotów, od 1250 do 2100, 9-biegowa mechaniczna skrzynię biegów współpracująca ze skrzynią rozdzielcza, z międzyosiowym mechanizmem różnicowym blokowanym pneumatycznie z przełożeniem szosa/teren. Mosty napędowe zaopatrzono w blokady mechanizmów różnicowych z hamulcami bębnowymi. Hamulce sterowane układem pneumatycznym, nadciśnieniowym, dwuobwodowym z regulacją siły hamowania osi tylnej oraz układem trójprzewodowym do podłączenia instalacji pneumatycznej przyczepy. Standardowo wyposażano samochód w system ABS i ASR.

W pełni mechaniczne zawieszenie z przodu wyposażone w resory półeliptyczne, z tyłu resory paraboliczne. Samochód wyposażony jest w koła z pojedynczym ogumieniem o rozmiarze 14.00R20. Układ paliwowy wyposażono w dwa zbiorniki opancerzone o pojemności 175 litrów.

Za kabiną przed ściana przednią skrzyni ładunkowej możliwość zabudowy żurawia HIAB O88 ADD. Dodatkowe opcje wyposażenia pojazdu:

  • układ centralnego pompowania kół ze sterowaniem z kabiny kierowcy umożliwiający zmianę ciśnienia w ogumieniu w czasie jazdy
  • wciągarka hydrauliczna o sile uciągu 60 kN, z wyprowadzeniem liny do przodu i tyłu pojazdu
  • urządzenie filtrowentylacyjne
  • ogrzewanie powietrzne niezależne od silnika
  • ogrzewanie spalinowo-wodne, niezależne od pracy silnika, ułatwiające rozruch silnika w niskich temperaturach
  • klimatyzacja
  • dodatkowe osłony załóg przewożonych na skrzyni ładunkowej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]