Jemaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Iemanjá jako bogini morza, Brazylia
Surferzy podczas święta bogini
Ofiary dla bogini Yemanja

Jemaja (także: Jemodia) – bogini w religiach afroamerykańskich (candomblé, santeria i voodoo) i religiach afrykańskich, opiekunka matek i dzieci, związana z wodą (rzekami lub oceanem).

Imiona[edytuj | edytuj kod]

Istnieje wiele regionalnych odmian imienia bogini, powstałych na skutek zniekształcenia ustnych przekazów:

Jako bóstwo synkretyczne jest znana jako:

W Afryce[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z religii Jorubów, gdzie jako bogini matka opiekuje się ciężarnymi. Jej imię oznacza: "Matka, której dzieci są jak ryby". Patronuje rzece Ogun, która leczy bezpłodność. Jej rodzice to Oduduwa i Obatala, była żoną Agaju i matką jednego syna Orungana, który zgwałcił ją i próbował zgwałcić ponownie, jednak wówczas Jemaja wybuchła, a z jej ciała powstało 15 Oriszów (manifestacji Boga); byli to m.in. Ogoun, Olokun, Szopona i Szango.

Lud Ifá zna ją pod imieniem Yemoja[1]. Jako Iemanja Nana Borocum lub Nana Burku, jest bardzo starą kobietą, ubraną w czerń i fiolet, związaną z ziemią, bagnami i błotem[2]. Nana Buluku jest starym bóstwem w religiach Dahomeju.

W Brazylii[edytuj | edytuj kod]

Candomblé[3] zna ją pod imieniem Yemanjá lub Iemanjá. Co roku, 2 lutego w mieście Salvador (Bahia), odbywa się święto bogini, w którym uczestniczą tysiące ludzi i składają ofiary w jej świątyni w Rio Vermelho. Ofiarami są: kwiaty, perfumy oraz biżuteria, grzebienie, lusterka itp. Miejscowi rybacy zbierają te przedmioty do koszy i wrzucają do morza. Potem następuje radosna uczta i zabawa.

W Rio de Janeiro, Iemanjá jest czczona na Nowy Rok, kiedy miliony tancerzy carioca, ubranych na biało zbierają się na plaży Copacabana, aby przywitać nowy rok ogniami sztucznymi i rzucać do morza kwiaty i inne ofiary dla bogini (która odwdzięcza się spełniając życzenia).

W religii Umbanda, Yemoja jest boginią oceanu i patronką rozbitków.

Na Kubie i Haiti[edytuj | edytuj kod]

W religii voodoo jest boginią LaSiren.

Santeria zna ją jako Yemayá- matkę wszelkiego życia i władczynię wszystkich wód. Jej liczba to 7, jej kolor to błękit i biel (symbolizujące wodę), a ulubionymi ofiarami: melony, melasa, smażone ryby i żeberka wieprzowe. Czczona jest często pod postacią katolickiej Matki Boskiej.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]