Haiti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy państwa. Zobacz też: artykuł o wyspie Haiti.
République d’Haïti
Repiblik Ayiti

Republika Haiti
Flaga Haiti
Godło Haiti
Flaga Haiti Godło Haiti
Dewiza: (franc.) L’Union Fait La Force (Jedność czyni siłę/W jedności siła)
Hymn: La Dessalinienne
Położenie Haiti
Język urzędowy haitański, francuski
Stolica Port-au-Prince
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa pełniący obowiązki prezydenta Jocelerme Privert
Szef rządu premier Enex Jean-Charles
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
143. na świecie
27 750 km²
0,7%
Liczba ludności (2008)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia
89. na świecie
8 925 000[1]
322 osób/km²
PKB (2013)
 • całkowite 
 • na osobę

8,456 mld[2] USD
820[2] USD
PKB (PSN) (2013)
 • całkowite 
 • na osobę

13,57 mld[2] USD
1315Uaktualnienie PKB[2] USD
Jednostka monetarna gourde (HTG)
Niepodległość od Francji
1 stycznia 1804
Strefa czasowa UTC –5
Kod ISO 3166 HT
Domena internetowa .ht
Kod samochodowy HT
Kod samolotowy HH
Kod telefoniczny +509
Mapa Haiti

Haiti, Republika Haiti (fr. Haïti, République d’Haïti; haitański Ayiti, Repiblik Ayiti[3]) – państwo w Ameryce Środkowej, zajmujące część wyspy Haiti na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli i graniczące z Republiką Dominikany.

Geografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Geografia Haiti.

Państwo Haiti zajmuje zachodnią część wyspy Haiti dawniej zwanej Hispaniolą (w innych językach nazwa ta utrzymuje się do dziś), a także kilkadziesiąt mniejszych i większych wysp na Morzu Karaibskim (m.in. Tortuga, Gonâve).

Powierzchnia górzysta z niewielkimi nadmorskimi równinami. Wschodnią i środkową część kraju tworzy obszerny płaskowyż. Jeszcze w 1925 roku kraj był bujnie zalesiony (lasy pokrywały wówczas ok. 60% powierzchni kraju), jednak na skutek bardzo niestabilnej sytuacji politycznej i równie złej sytuacji gospodarczej, w kolejnych dziesięcioleciach zniszczono niemal 95% drzewostanu. Efektem jest postępujące jałowienie i erozja gleby, co przyczynia się także do katastrofalnych powodzi, takich jak np. z 27 września 2004 roku, kiedy to w wyniku tropikalnego cyklonu Jeanette, który uderzył w północne wybrzeże kraju, zginęło ponad 3 tys. osób.

Historia[edytuj]

W 1791 roku w Haiti rozpoczęło się powstanie czarnych niewolników

Haiti jest najstarszym niepodległym państwem w Ameryce Środkowej. W XVIII w. była to kolonia francuska, opierająca swoją gospodarkę na pracy niewolników murzyńskich na plantacjach cukru i kawy.

 Zobacz też: Polonia na Haiti.
Polacy na San Domingo

Na przełomie XVIII i XIX wieku w Haiti wybuchło powstanie czarnej ludności. Napoleon Bonaparte wysłał 3 półbrygady polskich żołnierzy z Legionów Polskich, aby stłumić rewoltę w najbogatszej francuskiej kolonii. Około 4000 z 5200 legionistów zginęło na wyspie zabitych przez żółtą febrę lub inne tropikalne choroby oraz przez zdobywających przewagę byłych niewolników dowodzonych przez wyzwoleńca Toussainta L’Ouverture. Około 800 z nich powróciło do Francji lub zaciągnęło się do brytyjskiej armii kolonialnej. Niektórzy zostali piratami na Morzu Karaibskim. Wielu legionistów przeszło na stronę „czarnego generała” nie mogąc odnaleźć się w znienawidzonej roli zaborców. Czterystu legionistów osiadło na południu wyspy. W uznaniu dla zasług i waleczności Polaków Jean-Jacques Dessalines, przywódca antykolonialnego powstania, po pokonaniu francuskich wojsk ekspedycyjnych i proklamowaniu niepodległości Haiti, nakazał nadać im haitańskie obywatelstwo[4]. W górskich wioskach: Cazale, La Valee de Jackmel, Fond des Blancs, Port Salut i St. Jean du Sud żyją ich ciemnoskórzy potomkowie noszący przekręcone polskie nazwiska i odznaczający się pewnymi europejskimi cechami wyglądu[5].

W 1804 roku, po trwającej od 1790 rewolucji haitańskiej, proklamowano powstanie Cesarstwa Haiti, dwa lata później Republiki Haiti. Była to pierwsza czarna republika na świecie i druga republika na półkuli zachodniej. Następnie w latach 1811–1820 królestwo[6]. W latach 1806-1820 była podzielona na dwie części, północną afrykańską i południową – mulacką. W latach 1822-1844 w jej skład wchodziła również Dominikana. W odwecie za bunt, w którym straciła około 800 plantacji cukrowych i 3000 plantacji kawy, Francja wprowadziła blokadę handlową Haiti. W roku 1825 w zamian za uznanie niepodległości Francja zażądała wypłaty odszkodowania w astronomicznej wysokości 150 milionów franków w złocie, tj. pięciokrotności rocznych dochodów Haiti z eksportu (dla porównania w roku 1803 Francja sprzedała USA Luizjanę za 60 milionów franków). Haiti zaciągnęło kredyty w bankach amerykańskich, niemieckich i francuskich, jednak w 1900 nadal około 80% budżetu państwa musiało być przeznaczone na spłatę długu wobec Francji. Dług ostatecznie został spłacony w 1947 roku, jednak w znacznym stopniu przyczynił się do tego, że Haiti stało się jednym z najbiedniejszych państw świata. W 2003 roku rząd Haiti zażądał wypłaty przez Francję 22 miliardów USD tytułem odszkodowania (wraz z odsetkami) za dziewiętnastowieczną „dyplomację kanonierek”, co nie zostało zaakceptowane przez Paryż[7].

Pierwszym przywódcą niepodległego kraju został przywódca powstania antykolonialnego, Jean-Jacques Dessalines rządzący jako cesarz. W 1807 roku cesarstwo zostało zdestabilizowane, a na południu kraju utworzono rewolucyjną Republikę Haiti. Na czele spisku stanął Alexandre Pétion który mianował się następnie dożywotnim prezydentem całego kraju[8][9]. Kraj zjednoczył Jean-Pierre Boyer który w 1820 roku unifikował kraj pod rządami republikańskimi, a dwa lata później zajął stolicę hiszpańskiej części wyspy[10]. Boyer jako autor zjednoczenia kraju rządził do lat 40. XIX wieku gdy został obalony w wyniku rebelii[11]. W ciągu XIX wieku rosły wpływy Stanów Zjednoczonych. Po serii krótkich rządów wojskowych, stabilną władzę objął Faustin Soulouque który rządził najpierw jako prezydent a następnie reaktywował cesarstwo. Solouque początkowo objął rządy dzięki politykom mulackim, później jednak odsunął ich od władzy i skupił rząd wokół grupy czarnych oficerów. Podwyższył podatki dla zagranicznych kupców, wprowadził państwowy monopol na handel cukrem, kawą i indygo. Próbował ograniczyć amerykańskie wpływy na wyspie oraz wypowiedział wojnę celną mocarstwom – Francji, USA i Wielkiej Brytanii. Podjął nieudaną próbę ponownego zjednoczenia wyspy Haiti i rozpoczął – zakończoną klęską w 1849 roku – wojnę z Republiką Dominikany. W roku 1855 Faustyn I po raz kolejny podjął próbę zjednoczenia wyspy. W grudniu 1855 roku w bitwie pod San Tomé jego armia została doszczętnie rozbita przez wojska Dominikany, a on sam zmuszony był ratować się ucieczką. W tym czasie w kraju coraz bardziej narastało niezadowolenie z jego rządów oraz sprzeciw wobec brutalnych metod panowania. W 1858 roku przeciwko cesarzowi wybuchł bunt armii, któremu przewodził generał Fabre Geffrard. Rebelianci proklamowali utworzenie republiki[12][13]. Rządy republikańskie charakteryzowały się częstymi rządami wojska i licznymi zamachami stanu oraz rebeliami. W republice panowała anarchia i polityczno-rasowe konflikty między ludnością murzyńską i mulacką a gospodarka była uzależniona od obcych rządów.

W 1915 roku sytuację wykorzystali Amerykanie którzy rozpoczęli okupację kraju trwającą do 1934 roku. Po wycofaniu się z kraju wojsk amerykańskich rządy sprawowali Mulaci. Po roku 1945 narastały antagonizmy między ludnością murzyńską a mulacką. W 1946 roku na krótko rządy objął Dumarsais Estimé który zreformował kraj i wprowadził szereg postępowych reform. Korzystając z pomocy amerykańskiej zainicjował szereg robót publicznych (między innymi budowę systemu zapór wodnych i kanałów w dolinie Artibonite). Dzięki zaciągnięciu pożyczki wewnętrznej spłacił zobowiązania zaciągnięte przez państwo w USA podczas okupacji Haiti przez wojska tego kraju. Jego rządy początkowo charakteryzujące się daleko posuniętą liberalizacją życia politycznego – stopniowo traciły poparcie ludności. Przyczyniło się do tego między innymi ograniczenie praw związkowych i stłumienie serii strajków w latach 1948–1949. Krytycznie do Estimé nastawieni byli również wojskowi, którzy oskarżali go o sprzyjanie komunizmowi. Przez nich też został obalony 10 maja 1950 roku[14]. Od czasu obalenia rządu Estimé do połowy lat 50. władzę dyktatorską sprawował generał Paul Magloire który został zmuszony do ustąpienia na skutek rebelii z 1956 roku. W 1957 roku odbyły się wybory w których zwyciężył wspierany przez USA kandydat czarnych nacjonalistów, François Duvalier[15].

Duvalier sprawował dożywotnio krwawą dyktaturę. Jego rządy stanowiły czas autokracji i korupcji, rozwijał się także kult jednostki. Duvalier w utrzymaniu rządów polegał na swoich prywatnych armiach, w większości milicji Tonton Macoute. Istotną rolę w rządzie sprawowała jego żona, Simone Duvalier która wraz z prezydentem była kluczową postacią kultu religijnego voodoo. Poświęcono jej haitańską wersję modlitwy "Zdrowaś Maryjo", którą opublikowano w Katechizmie Rewolucji (Le Catechisme de la Revolution)[16]. W 1959 roku Amerykanie pomogli Duvalierowi utrzymać się przy władzy gdy w Haiti doszło do wylądowania haitańskich partyzantów wspartych przez kubańskich rewolucjonistów[15]. Po śmierci Francoisa w 1971 roku, władze po nim objął jego syn Jean-Claude Duvalier. W początkach swych rządów Jean-Claude ogłosił program dalekosiężnych reform gospodarczych, ekonomicznych i sądowniczych[17] oraz zakończenie prześladowań wprowadzonych przez ojca. Te kroki zagwarantowały mu poparcie wielu zagranicznych inwestorów. Otworzył akademię wojskową zamkniętą w początkach rządów ojca – który uniezależnił się od armii – i wypuścił na wolność niektórych więźniów politycznych. Reformy okazały się jednak powierzchowne, gdyż Duvalier unikał zasadniczych zmian w polityce wewnętrznej. Z czasem pozycja prezydenta słabła – wprawdzie oddziały prezydenckich bojówek paramilitarnych Tonton Macoute dalej siały postrach wśród ludności, przypisując sobie moc pochodzącą z wierzeń voodoo, jednak stopniowo traciły one zdolność do wymuszenia całkowitego posłuszeństwa w haitańskim społeczeństwie. Przyczyną tego był brak umiejętności politycznych Duvaliera, jakie reprezentował jego ojciec. W roku 1980, mimo antypatii matki do panny młodej, poślubił Michèle Bennett, z którą przywłaszczył sobie znaczną część majątku narodowego, sprzeniewierzając ok. 64% dochodu krajowego oraz dziesiątki milionów dolarów z funduszy publicznych, które umieszczał na tajnych kontach bankowych w Szwajcarii. Chociaż ogłosił amnestię dla wszystkich uchodźców, zabronił przy tym powrotu do kraju „komunistom i wichrzycielom”, przez co w dalszym ciągu za granicą pozostało wielu ekspatriantów. Zachowywał pełną kontrolę nad obsadzaniem stanowisk rządowych, tłumił opozycję antyprezydencką. Twórcą zorganizowanej opozycji przeciwko reżimowi był ksiądz Jean-Bertrand Aristide. Aristide krytyce poddał też krytykę haitańskiej hierarchii kościelnej która od 1966 roku zgodziła się aby to dyktator mianował biskupów[18]. Aristide stał się ofiarą co najmniej czterech zamachów zorganizowanych przez Duvaliera[19]. Skorumpowany rząd dyktatora w listopadzie 1985 stanął w obliczu otwartego buntu, który stanowił finał narastającego przez długi czas powszechnego niezadowolenia. 30 listopada 1985 roku wydany został dekret o stanie wojennym, a ludność domagała się odejścia dożywotniego prezydenta[20]. W 1986 roku dyktator zbiegł do Francji, a władzę przejęła cywilno-wojskowa junta. W 1987 roku uchwalono konstytucję zabraniającą ponownego wyboru prezydenta na drugą kadencję[21].

Mimo obalenia Duvalierów w kraju dalej funkcjonował terror wojskowych i oddziałów paramilitarnych, a junta czerpała duże zyski z handlu narkotykami[22]. 11 września 1988 roku grupa stu funkcjonariuszy Tonton Macoute wdarło się do kościoła Świętego Jana Bosko w czasie niedzielnej mszy. Celem zamachu był Aristide któremu udało się jednak zbiec i ukryć przed służbami bezpieczeństwa. W wyniku masakry kościół został doszczętnie spalony, 77 osób zostało rannych a trzynaście zabitych[23]. W 1990 roku odbyły się pierwsze demokratyczne wybory do których dopuszczono Aristide i jego lewicową partię Fanmi Lavalas (Narodowy Front Zmian i Demokracji). Lider opozycji zdobył 67% poparcia. W trakcie krótkich rządów prezydent próbował wprowadzić znaczące reformy mające ograniczyć wpływy elity wojskowej i biznesmenów. Próby reform Aristide doprowadziły do jego konfliktu ze Zgromadzeniem Narodowym[24]. Już wkrótce po wyborze Aristide na prezydenta, jego rząd obaliła junta pod przywództwem Raoula Cédrasa. Junta utworzyła reżim wojskowy. Do utworzenia junty doszło jeszcze przed formalną inauguracją Aristide. Prezydent uciekł najpierw do Wenezueli, a później do Stanów Zjednoczonych. Przed śmiercią, Aristide uchroniła jedynie interwencja dyplomatów Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Wenezueli[24]. Junta zgodziła się na nowe wybory których wyniki zostały jednak odwołane pod naciskiem rządu USA (nie wykluczone że za samym zamachem stali Amerykanie)[25][26][27]. W 1993 roku powstała skrajnie prawicowa organizacja terrorystyczna FRAPH która zajęła się walką ze zwolennikami Aristide. Grupa założona została przez Emmanuel Constant, który znajdował się na liście płac CIA jak informator (od 1992 roku)[28]. W dniu 10 października 1994 roku przywódcy junty zrezygnowali ze swych stanowisk i zapowiedzieli wyjazd z kraju. Pięć dni później, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, powrócił z emigracji prezydent Jean-Bertrand Aristide. Utworzono misję pokojową pod auspicjami ONZ – brała w niej udział polska jednostka specjalna GROM. Prezydent USA Bill Clinton oświadczył że będzie tolerował prezydenturę Aristide do końca jego kadencji, jeśli ten przyjmie program gospodarczy popieranego przez USA kandydata z wyborów w 1990 roku (zdobył on 14%)[29][30]. Administracja Clintona wezwała Aristide do tego aby ściśle trzymał się neoliberalnego kursu ekonomicznego narzuconego przez USA[31].

W grudniu 1995 roku, René Préval, członek koalicji rządowej Aristide’a, został wybrany na nowego prezydenta republiki. Funkcję premiera w 1999 roku objął Jacques-Édouard Alexis. W 2000 roku prezydentem ponownie wybrany został Aristide,uzyskał on 91.81% i 2,632,534 głosów[32]. W latach 1994-2003 znacznie wzrósł poziom życia Haitańczyków,zlikwidowano armię,i nawiązano dobre relacje z Kubą.Aristide w 2003 roku zażądał od rządu Francji spłaty sięgającego 200 lat długu, 90 milionów franków. Sytuacja ta być może stałą się jednym z powodów wsparcia przez francuski rząd zamachu stanu z 2004 roku[33][34]. W 2004 roku doszło do zamieszek, wywołanych przez byłych wojskowych, stojących na czele szwadronów śmierci FRAPH, oraz gangi uliczne, zwane Armią Kanibali. Siły te utworzyły Rewolucyjny Front Oporu Artibonite, kierowany przez byłego szefa policji z czasów dyktatury Raoula Cédrasa, Guya Philippe’a i szefa gangu Armii Kanibali z Gonaïves, Buteura Metayera. Negocjacje spełzły na niczym z powodu nieprzejednanej postawy rebeliantów. Aristide uciekł, albo – jak twierdzą jego zwolennicy – został uprowadzony przez siły USA[35] – najpierw do Republiki Środkowoafrykańskiej, a potem do RPA, gdzie zrezygnował z urzędu. W 2006 nowym prezydentem został po raz drugi René Préval. W styczniu 2010 roku państwo nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera. W październiku 2010 roku wybuchła natomiast epidemia cholery. W maju 2011 roku prezydenturę objął muzyk Michel Martelly,a Aristide powrócił z emigracji.

Ustrój polityczny[edytuj]

Haiti jest republiką z prezydentem wybieranym w głosowaniu powszechnym. Według powszechnych ocen rządy w Haiti rzadko sprawowane były jednak w demokratyczny sposób, ponieważ kolejni prezydenci często stosowali autorytarne metody. W dniu 29 lutego 2004 roku pucz doprowadził do rezygnacji demokratycznie wybranego prezydenta Jeana-Bertranda Aristide.

Aktualnie obowiązująca konstytucja, wzorowana na francuskiej i amerykańskiej, została wprowadzona w 1987 roku, kiedy prezydentem był Leslie Manigat. W późniejszym okresie była czasowo zawieszana i ograniczana i dopiero w 1994 roku została wprowadzona na nowo.

Podział administracyjny Haiti[edytuj]

 Osobny artykuł: Podział administracyjny Haiti.

Gospodarka[edytuj]

 Osobny artykuł: Gospodarka Haiti.
Jedna z biednych dzielnic Port-au-Prince we wrześniu 2008

Haiti jest najbiedniejszym krajem zachodniej półkuli i jednym z najbiedniejszych na świecie. Badania porównawcze wskazują na nieustannie pogarszające się od lat 80. XX w. wskaźniki społeczne i gospodarcze. Kraj zajmuje obecnie 153. miejsce na 177 możliwych w prowadzonym przez ONZ wskaźniku rozwoju państw świata.

Około 80% społeczeństwa żyje w skrajnej biedzie. Niemal 70% pracuje w rolnictwie, przy czym większość zaangażowana jest w małych przydomowych gospodarstwach, zatrudniających ogółem niemal dwie trzecie aktywnej siły roboczej.

Mapa lokalizacyjna Haiti
Anse-a-Galets
Anse-a-Galets
Bowen
Bowen
Cap-Haitien
Cap-Haitien
Jacmel
Jacmel
Les Cayes
Les Cayes
Port-de-Paix
Port-de-Paix
Port-au-Prince
Port-au-Prince
Geographylogo.svg
Porty lotnicze w Haiti

Demografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Demografia Haiti.

Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych populacja Haiti liczyła w 2011 roku 11,1 miliona osób[36], w tym połowa z nich była młodsza niż 20 lat[37]. W 1950 w pierwszym formalnym spisie powszechnym liczba ludności wynosiła 3,1 miliona[38]. Średnia gęstość zaludnienia na Haiti wynosi około 350 osób na kilometr kwadratowy. Ludność skupia się głównie w obszarach miejskich, przybrzeżnych równinach i dolinach.

Większość obecnych Haitańczyków jest potomkami niewolników z Afryki (około 95%). Reszta to przede wszystkim Mulaci (około 5%). Występuje również mała grupa Europejczyków, Arabów i Żydów. Spotkać można również potomków osadników z Azji Wschodniej i Indii, których liczbę określa się na około 400 osób[39][40].

Miliony Haitańczyków żyje poza krajem w USA, Dominikanie, Kubie, Kanadzie (głównie Montreal), Bahamach, Francji, francuskich Antylach, Turks i Caicos, Jamajce, Portoryko, Wenezueli, Brazylii i Gujanie Francuskiej. Diasporę haitańską określa się na 881 500 osób w USA[41], 800 000 w Dominikanie[42], 300 000 na Kubie[43], 100 000 w Kanadzie[44], 80 000 we Francji[45] i do 80 000 na Bahamach[46]. Jednakże istnieją również mniejsze społeczności w innych krajach takich jak: Chile, Szwajcaria, Japonia czy też Australia.

W 2015 roku oczekiwana długość życia w kraju wynosiła 63 lata[47].

Języki[edytuj]

Głównymi językami Haiti są język haitański oraz język francuski, przy czym francuski jest językiem kultury oraz edukacji i jako taki ma wyższy prestiż społeczny. Rola haitańskiego rośnie jednak z roku na rok, ponieważ przez wielu Haitańczyków odbierany jest jako element własnej tożsamości. Wyłącznie religijne znaczenie (dla wyznawców voodoo) ma język langaj.

Skład etniczny[edytuj]

Wyspę w zdecydowanej większości zamieszkują Haitańczycy. 95% mieszkańców Haiti stanowią Murzyni, pozostałe 5% natomiast Mulaci i biali[48].

Religia[edytuj]

Struktura religijna kraju w 2010 roku według Pew Research Center[49][50]:

 Osobny artykuł: Protestantyzm na Haiti.

Kultura[edytuj]

Literatura haitańska tworzona jest głównie w języku francuskim, choć z roku na rok wzrasta znaczenie literatury tworzonej w języku haitańskim. Do twórców, którzy zdobyli sobie największe uznanie, także międzynarodowe, należą m.in. René Depestre (którego książka Hadrianna moich marzeń przetłumaczona została także na język polski), Dany Laferrière (także tłumaczony na polski), Jean Price-Mars, Jacques Roumain, Frankétienne oraz Edwidge Danticat.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Haiti (ang.). CIA - The World Factbook. [dostęp 2010-01-16].
 2. a b c d Dane dotyczące PKB na podstawie szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rok 2012: International Monetary Fund: World Economic Outlook Database, April 2014 (ang.). [dostęp 11-04-2014].
 3. Konstitisyon Repiblik Ayiti 1987. „Le Moniteur. Journal Officiel de la Republique d’Haiti”. 142ème Année No. 36-A, s. 1-38, 1987-04-28. Presses Nationales d’Haiti (hait.). 
 4. Marcin Kornak: Czarna Polonia, czyli o pierwszych polskich antyrasistach (pol.). nigdywiecej.org. [dostęp 2015-01-13].
 5. Por. Fotoreportaż „200 years away from home: Polish in Haiti”.
 6. Tadeusz Łepkowski: Archipelagu dzieje niełatwe: Obrazy z przeszłości Antyli XV-XX w. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1964.
 7. Ben Macintyre. The fault line in Haiti runs straight to France. „The Times”, 2010-01-21 (ang.). 
 8. Tadeusz Łepkowski: Haiti. Początki Państwa i Narodu. Wyd. 1. Wrocław: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1964, s. 274-5.
 9. Atlas historyczny PWN - edycja 2004
 10. Tadeusz Łepkowski: Haiti. Początki Państwa i Narodu. Wyd. 1. Wrocław: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1964, s. 315-316.
 11. Tadeusz Łepkowski: Haiti. Początki Państwa i Narodu. Wyd. 1. Wrocław: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1964, s. 331.
 12. Tadeusz Łepkowski: Haiti. Początki Państwa i Narodu. Wyd. 1. Wrocław: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1964, s. 432.
 13. Słownik władców świata, Kraków 2005, ISBN 83-7435-077-6
 14. Dzieje Ameryki Łacińskiej. Tom III 1930-1975/1980. Ryszard Stemplowski. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo "Książka i Wiedza", 1983, s. 187-189.
 15. a b Simon Sebag Montefiore "Potwory" s. 258
 16. Vincent Hugeux, Łagodna śmierć "Papy Doca" w: Ostatnie dni dyktatorów, wyd. Znak Horyzont, Kraków 2014, tłum. Anna Maria Nowak, s. 87.
 17. Shelley Klein, Najgroźniejsi dyktatorzy w historii, wyd. MUZA SA, Warszawa, 2008, ISBN 978-83-7495-323-8, tłum. Jolanta Sawicka, s. 116.
 18. "Concordat Watch: Papa Doc's Concordat (1966)"
 19. French, Howard (1988). "Attack on Priest Called Haiti Catalyst". The New York Times
 20. Kronika XX wieku pod red. Mariana B. Michalika, wyd. Kronika – Marian B. Michalik, Warszawa, 1991, ISBN 839033100, s. 1242
 21. Haiti. portalwiedzy.onet.pl. [dostęp 2010-01-16].
 22. Dennis Bernstein (20 grudnia 1993). „The CIA Haitian Connection”. Pacific News Service.
 23. Wilentz, Amy (1989). The Rainy Season: Haiti Since Duvalier. Simon and Schuster. s. 348–353. ISBN 0-671-64186-7.
 24. a b Collins, Edward Jr.; Cole, Timothy M. (1996), "Regime Legitimation in Instances of Coup-Caused Governments-in-Exile: The Cases of Presidents Makarios and Aristide", Journal of International Law & Practice 5(2), s. 199, 219-220.
 25. Peter Hallward. "An Interview with Jean-Bertrand Aristide". London Review of Books
 26. Marc Weisbrot. "US Is Still Undermining Haiti". ZNet
 27. Vincent Browne. "Haiti's never-ending tragedy has American roots". The Sunday Business Post Online
 28. Rupert Cornwell. "CIA 'helped to set up terror group' in Haiti". London: The Independent
 29. "Harvest of Hunger: The United States in Haiti" Institute for Food and Development Policy, 8 February 2005
 30. Manegold (AP), Catherine S. "For Aristide's Followers, Every Step Is a Dance, Every Cheer a Song". Mission to Haiti: The Scene (New York Times). Retrieved 14 February 2010
 31. "U.S. Cautions Aristide Over Divisive Action" The Los Angeles Times
 32. "Election watch Haiti". CNN
 33. Mariusz Piotrowski: Francjo, oddaj Haiti 17 mld euro (pol.). http://wyborcza.biz,+17.08.2010.
 34. MacDonald, Isabel (16 August 2010). "France's debt of dishonour to Haiti". The Guardian (London)
 35. Aristide Kidnapped by US Forces?. [dostęp 2011-01-09].
 36. http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/country_profiles/1202772.stm
 37. http://www.unfpa.org/press/new-haiti-census-shows-drastic-lack-jobs-education-maternal-health-services
 38. http://countrystudies.us/haiti/21.htm
 39. https://joshuaproject.net/people_groups
 40. https://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/vjw/haiti.html
 41. American FactFinder – Results
 42. https://web.archive.org/web/20090215084725/http://www.ipsnews.net/news.asp?idnews=37018
 43. Haiti in Cuba Retrieved 30 December 2013.
 44. https://web.archive.org/web/20081205060008/http://www12.statcan.ca/english/census06/data/highlights/ethnic/pages/Page.cfm?Lang=E&Geo=PR&Code=01&Table=2&Data=Count&StartRec=1&Sort=3&Display=All
 45. http://gulfnews.com/news/americas/france-suspends-expulsions-of-illegal-haitians-1.567985
 46. http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/8257660.stm
 47. [1]
 48. The World Factbook
 49. Religious Composition by Country, in Percentages. The Pew Research Center. [dostęp 2014-06-30].
 50. Christian Population as Percentages of Total Population by Country. The Pew Research Center. [dostęp 2014-06-30].