Jennifer Lee Carrell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jennifer Lee Carrell
Data i miejsce urodzenia 1962
Waszyngton
Narodowość amerykańska
Język angielski
Alma Mater Uniwersytet Harvarda
Dziedzina sztuki literatura
Strona internetowa

Jennifer Lee Carrell (ur. w 1962 w Waszyngtonie) – amerykańska pisarka.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Już jako dziecko planowała, że zostanie pisarką, a jednocześnie tancerką baletową. Myśl o karierze baletowej porzuciła dopiero jako osiemnastolatka, ponieważ poświęciła się literaturze angielskiej i amerykańskiej, zdobywając w tej dziedzinie doktorat na Uniwersytecie Harvarda. Później na tej samej uczelni prowadziła zajęcia ze studentami, a oprócz tego reżyserowała przedstawienia szekspirowskie dla Hyperion Theatre Company.

Z pracy dydaktycznej zrezygnowała w 1998 roku i wróciła do rodzinnego Tucson (gdzie mieszka do dziś), by tam na serio zająć się pisaniem. Przez kilka lat pracowała jako krytyk muzyczny, redagowała kolumnę poświęconą sztuce w "Arizona Daily Star", publikowała również artykuły w „Smithsonian Magazine”.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Jej debiutem była monografia historyczna The Speckled Monster (2003), poświęcona walce z ospą na początku XVIII wieku.

Powieść Szyfr Szekspira, wydana w 2007 r. pod angielskim tytułem „Interred With Their Bones”, została zakupiona do 26 krajów! Osią intrygi jest w niej próba odnalezienia nieznanego dramatu Szekspira, okupiona morderstwami, podpaleniami i kradzieżami...

Zainteresowania[edytuj | edytuj kod]

Jennifer Lee Carrell interesuje się m.in. Szekspirem, teatrem i filmem, baletem, dobrym winem i dobrym jedzeniem dzielonym z gronem przyjaciół, słucha m.in. U2 i Stinga, Bacha i Mozarta, a wśród ulubionych bohaterów wymienia męża, brata strażaka, Lincolna i Churchilla.

Jej ulubionymi szekspirowskimi postaciami są Romeo i Julia, a także duch ojca Hamleta.

Powieści[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]