Jerzy Adamek (pilot)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Zenon Adamek (ur. 18 maja 1927 w Toruniu, zm. 12 października 2002) – szybowcowy i samolotowy pilot sportowy i doświadczalny, autor podręczników pilotażu, działacz społeczny, prawnik.

Jerzy Adamek był synem Tomasza i Katarzyny Pawlak. Jego ojciec zginął w hitlerowskim obozie koncentracyjnym. On sam zaangażował się w działalność konspiracyjną, jako łącznik Armii Krajowej pod pseudonimem "Jur". W 1948 roku ukończył liceum ogólnokształcące i podjął studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tytuł magistra prawa uzyskał w 1952 roku.

Już w 1946 roku rozpoczął szkolenie szybowcowe, w 1950 samolotowe. W tym samym roku zaliczył pierwsze rekordowe osiągnięcie: szybowcowy rekord Polski w przelocie docelowym (20 lipca; 413 km) i został członkiem szybowcowej kadry narodowej. W latach 1949–1951 był prezesem Zarządu Aeroklubu Pomorskiego. 5 czerwca 1959 roku uzyskał Diamentową Odznakę Szybowcową (nr 37). Zawodowo związał się z lotnictwem, pracując w Lidze Lotniczej, Lidze Przyjaciół Żołnierza i Aeroklubie PRL. W 1954 roku, w wyniku zderzenia z drugim szybowcem, został zmuszony do skoku ze spadochronem, zaś oparte na tym wydarzeniu opowiadanie trafiło do podręcznika języka polskiego do VI klasy szkoły podstawowej (Świat i my, 1967).

8 września 1957 roku odbył pierwszy na świecie pokazowy (po kilku wcześniejszych próbnych) szybowcowy lot holowany za śmigłowcem. W latach 60. uzyskał uprawnienia szybowcowego i samolotowego pilota doświadczalnego. W latach 1956–1970 był członkiem Głównej Komisji Badania Wypadków Lotniczych i Państwowej Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej. W latach 1971–1975 brał udział w akcjach agrolotniczych w Afryce i szkoleniu egipskich pilotów na samolotach PZL-104 Wilga, następnie był kierownikiem personelu lotniczego w Przedsiębiorstwie Usług Lotniczych i pilotem sanitarnym. Na emeryturę przeszedł w 1987 roku. Był autorem bądź współautorem kilku podręczników lotniczych. Odznaczono go między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego żoną była również pilotka szybowcowa, Wanda Zajączkowska.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Jędrzejewski: Adamek Jerzy Zenon, w: Słownik biograficzny techników polskich. Tom 21. Warszawa 2010.