Jerzy Blaurock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jerzy Blaurock (Georg Cajacob lub Georg von Chur) (ok. 1492-1529) - jeden z założycieli ruchu anabaptystów.

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodził się ok. 1492 w Bonaduz, wsi w Grisons, Szwajcaria. Wiadomo, że studiował na Uniwersytecie w Lipsku w semestrze letnim 1513. Od roku 1516-18 był wikariuszem w Trins w diecezji Chur, otrzymał więc zwykłą dla księży edukację.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Był jednym z pierwszych ludzi ochrzczonych, jako dorośli w czasie trwania reformacji i jednym z założycieli pierwszego zgromadzenia Braci Szwajcarskich w Zurychu. Po dyskusji z Zwinglim i rozczarowaniu jego stanowiskiem m.in. w sprawie chrztu zwrócił się do Konrada Grebela i Feliksa Manza. Grebel i jego towarzysze udzielili sobie nawzajem chrztu 21 stycznia 1525, co spowodowało ostry konflikt z Zwinglim i radą miasta, z którą ten był w ścisłym kontakcie. W efekcie wiele osób skazano na śmierć przez utopienie. Philip Schaff mówi, że "miało miejsce sześć egzekucji w Zurychu między 1527 a 1532 r.

Blaurock z nieposkromioną odwagą głosił, zgodnie ze swoimi przekonaniami, ewangelię na ulicach i targowiskach Zurychu, zyskując sobie u współwyznawców miano "nowego Pawła Apostoła" i "Apostoła Braci Szwajcarskich". Oskarżany o bunt przeciwko państwu, skazany na banicję i kilkakrotnie więziony, ostatecznie uciekł z więzienia by prowadzić rozległą służbę kaznodziejską na obszarze rozciągającym się od Klausen do Neumarkt.

Tymczasem władze Innsbrucku robiły wszystko, aby zatrzymać Blaurocka i stłumić ruch anabaptystów. Udało się to w dniu 14 sierpnia 1529 r. W dniu 6 września 1529 po okrutnych torturach, spalono go na stosie w Klausen wraz z Hansem Langeggerem, zgodnie z wyrokiem sądu w Innsbrucku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Global Anabaptist Mennonite Encyclopedia Online, artykuł: Blaurock, Georg (ca. 1492-1529)
  • Serwis Berejczycy, artykuł autorstwa Richarda O'Connella - Historia Anabaptystów
  • Schaff Philip "History of The Christian Church, Vol. 8" Hendrickson Publishers, Inc. Massachusetts, First Edition 1858