Jerzy Paramonow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Paramonow (ur. 1931 w Skierniewicach, zm. 21 listopada 1955 w Warszawie) – polski przestępca, znany jako sprawca rozboju z bronią w ręku oraz zabójstwa milicjanta Zdzisława Łęckiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

19 sierpnia 1955 na ul. Syreny w Warszawie Paramonow zaatakował łomem[1] milicjanta Stanisława Lesińskiego i ukradł mu pistolet. Następnie wraz z Kazimierzem Gaszczyńskim dokonał kilkunastu napadów na sklepy i restauracje. 22 września, razem ze swoim szwagrem Zdzisławem Gadajem i przypadkową prostytutką, został aresztowany przez milicjanta Zdzisława Łęckiego podczas libacji w taksówce parkującej niedaleko restauracji „Stolica” przy pl. Powstańców w Warszawie. Po przewiezieniu taksówką na komendę MO przy ul. Wilczej Paramonow podjął próbę ucieczki, podczas której zastrzelił Łęckiego i ranił innego milicjanta. Po trwających kilkanaście dni poszukiwaniach został aresztowany wraz z Kazimierzem Gaszczyńskim 2 października w okolicach dworca Warszawa Wschodnia. Po głośnym procesie obaj zostali skazani na karę śmierci. Wyrok na Paramonowie wykonano 21 listopada 1955, został powieszony w areszcie śledczym przy ulicy Rakowieckiej[2], natomiast Gaszczyński został ułaskawiony przez Radę Państwa (Karę zamieniono na dożywocie. Wyszedł w 1971, a zmarł w 2006 roku.)[3].

Zabójstwo milicjanta i przedłużający się pościg uczyniły Paramonowa bohaterem ulicznych piosenek; po latach historię przestępcy przypomniał zespół Transmisja w utworze Paramonov, później piosenka ta została zagrana przez Vavamuffin na albumie Vabang. W obu przypadkach utwór zaśpiewał Marcin „Gorg” Krasowski. W 2010 zespół Apteka nagrał utwór Ballada o Paramonowie (album Tylko dla...)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kalendarium wydarzeń – Kalendarium – Polska.pl
  2. Jerzy Paramonow: burzliwe dzieje, histmag.org [dostęp 2020-06-08].
  3. a b Alex Kłoś, Bogdan Wróblewski, Ręka i głowa Paramonowa, wyborcza.pl, 6 sierpnia 2010 [dostęp 2020-06-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]