Jerzy Tupou II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jerzy Tupou II
Ilustracja
Jerzy Tupou II z małżonką
Wizerunek herbu
Król Tonga
Okres

od 18 marca 1893
do 5 kwietnia 1918

Koronacja

18 marca 1893

Poprzednik

Jerzy Tupou I

Następca

Salote Tupou III

Dane biograficzne
Dynastia

Tupou

Data i miejsce urodzenia

18 czerwca 1874
Nukuʻalofa

Data i miejsce śmierci

5 kwietnia 1918
Nukuʻalofa

Ojciec

Fatafehi Toutaitokotaha

Matka

Elisiva Fusipala Taukionetuku

Małżeństwo

Lavinia Veiongo

Dzieci

Salote Tupou III

Jerzy Tupou II (ang. George Tupou II, ton. Siaosi Tupou II, ur. 18 czerwca 1874, zm. 5 kwietnia 1918) – drugi król Tonga oraz dwudziesty Tuʻi Kanokupolu (suweren) Tongatapu od 18 lutego 1893 do śmierci. Koronowany w Nuku'alofie 18 marca 1893. W Królestwie Tonga lepiej znany pod imieniem Jiaoji Tubou, zgodnie z dawnym zapisem jego nazwiska oraz jako Tāufaʻāhau Tupou II.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Tupou II był synem księcia Tuʻi Pelehake (Fatafehi Toutaitokotaha), premiera Tonga w 1905 roku, poprzez swoją matkę prawnuk króla Jerzego Tupou I, założyciela Królestwa Tonga.

Panowanie króla Jerzego ogólnie nie jest pozytywnie oceniane z politycznego punktu widzenia. Był człowiekiem łagodnym, czułym ojcem dla swojej córki, księżniczki Salote, autorem wierszy i piosenek – pod tym względem podobny był do hawajskiego króla Kalākaua. Znany jest on również jako inicjator budowy cementowych cystern wodnych (vaisima) na terenie całego Tonga, zaopatrujących ludność w czystą wodę, co znacząco poprawiło poziom zdrowia i higieny w społeczeństwie.

Kiedy mając jedynie 18 lat wstępował na tron, nadal był kawalerem. W 1896 lokalni przywódcy namawiali go do zawarcia małżeństwa sugerując jednocześnie poślubienie ʻOfa-ki-Vavaʻu, córki Māʻatu z Niuatoputapu, która spokrewniona była z Tuʻi Haʻatakalaua, dynastią sprawującą władzę na Tonga od XV aż do początków XIX wieku. Król jednak odmówił i w maju 1899 roku poślubił Lavinię Veiongo, która była córką Kupuavanua z Vavaʻu oraz Tōkanga z Niuafoʻou, zdobywając w ten sposób te wyspy jako sojuszników tongijskiego tronu. Kupuavanua był wnukiem Laufilitonga, ostatniego przedstawiciela dynastii Tuʻi Tonga, która sprawowała władzę od IX do XVIII wieku.

Odznaczenia[1][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Tupou Dynasty GENEALOGY. Royalark.net. [dostęp 2010-11-01]. (ang.).