Jewgienij Kaspierski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jewgienij Walentinowicz Kaspierski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 października 1965
Noworosyjsk, Rosyjska FSRR
Zawód, zajęcie informatyk, przedsiębiorca
Narodowość Rosjanin
Stanowisko Dyrektor generalny Kaspersky Lab
Odznaczenia
RusStatePrize.jpg Nagroda Rosyjskiego Internetu
Strona internetowa
Jewgienij Kaspierski w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (2012)

Jewgienij Walentinowicz Kaspierski (Kasperski[1]) (ros. Евгений Валентинович Касперский, ur. 4 października 1965 w Noworosyjsku) – rosyjski[2] ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego. Stoi na czele globalnej firmy z branży bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab[3], którą założył wraz z grupą współpracowników w 1997 roku jako owoc prac nad rozwojem technologii antywirusowych, które prowadził w latach 80. XX wieku[4]. Obecnie Kaspersky Lab działa w niemal 200 krajach i posiada ponad 30 biur regionalnych i krajowych na całym świecie[5].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Kaspierski zainteresował się matematyką już jako nastolatek. Będąc jeszcze w szkole uczęszczał na ponadprogramowe zajęcia z zaawansowanej matematyki i fizyki na specjalnym kursie zorganizowanym przez Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii. Następnie, po wygraniu konkursu matematycznego znalazł się w gronie osób przyjętych do specjalnej szkoły technicznej – Specjalnego Centrum Edukacyjno-Naukowego Kołmogorowa Uniwersytetu Moskiewskiego, gdzie kontynuował studia w zakresie fizyki i zaawansowanej matematyki.

W roku 1987 Kaspierski ukończył studia na Wydziale Matematyki Wyższej Szkoły KGB (która w 1992 r. zmieniła nazwę na Instytut Kryptografii, Telekomunikacji i Informatyki Akademii Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej) w Moskwie, gdzie zgłębiał tajniki matematyki, kryptografii i technologii komputerowej, specjalizując się w inżynierii matematycznej[6].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu studiów Kaspierski rozpoczął pracę w wielodyscyplinarnym obronnym instytucie badawczym. To tutaj zaczął badać wirusy komputerowe, po tym jak w 1989 r. wykrył wirusa Cascade[7]. Po dokonaniu analizy tego programu Kaspierski opracował narzędzie leczące infekcję – pierwsze z wielu, jakie później stworzył. Cascade był pierwszym szkodliwym programem, który został włączony do bazy antywirusowej Kaspersky Lab, która obecnie liczy ponad 100 milionów próbek szkodliwego oprogramowania.

W 1991 r. Kaspierski został przyjęty do Centrum technologii informatycznych KAMI, gdzie kierował niewielkim zespołem zajmującym się rozwojem Anti-Virus Toolkit Pro (AVP)[8] – prototypu pierwszej wersji programu Kaspersky Anti-Virus, który pojawił się kilka lat później. To właśnie dzięki Jewgienijowi AVP stał się pierwszym oprogramowaniem antywirusowym na świecie, w którym oprogramowanie jest oddzielone od antywirusowej bazy danych – dzisiaj stanowi to już standard w branży. Kaspierski wpadł również na pomysł wyposażenia AVP w pierwszy na świecie graficzny interfejs oprogramowania antywirusowego.

W listopadzie 1992 r. zespół udostępnił swój pierwszy w pełni funkcjonalny produkt – AVP 1.0. W 1994 r. produkt ten znalazł się na pierwszym miejscu w teście porównawczym przeprowadzonym przez laboratorium testowe Uniwersytetu w Hamburgu, w którym wykazał wyższe współczynniki wykrywania i neutralizacji wirusów niż większość popularnych programów antywirusowych w tym czasie[9]. To niespodziewane zwycięstwo przyniosło AVP szerokie międzynarodowe uznanie.

W tym samym czasie zespół zaczął licencjonować swoje know-how zagranicznym firmom IT – praktyka ta trwa do dziś (ponad 80 firm licencjonuje technologie od Kaspersky Lab). W 1997 r. Kaspierski i jego współpracownicy podjęci decyzję o utworzeniu niezależnej firmy i zostali założycielami Kaspersky Lab. Na początku Jewgienij nie chciał wykorzystywać swojego nazwiska w nazwie, w końcu jednak przekonała go do tego jego ówczesna żona Natalja Kaspierska – jedna ze współzałożycieli. W listopadzie 2000 r. AVP zmienił nazwę na Kaspersky Anti-Virus”.

Od założenia firmy do 2007 roku Jewgienij Kaspierski kierował badaniami antywirusowymi. W 2007 roku został dyrektorem generalnym Kaspersky Lab[10].

Obecnie Kaspierski koncentruje się na zarządzaniu strategicznym firmą, w ramach czego często podróżuje po całym świecie – przemawia na konferencjach, targach i wystawach, bierze udział w międzynarodowych spotkaniach i konferencjach partnerskich oraz udziela wywiadów dla prasy.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jewgienij mieszka ze swoją trzecią żoną i jest ojcem trojga dzieci. Jeden z jego synów, Iwan, został porwany w 2011 r. i uwolniony po trzech dniach[11][12].

Prywatny majątek Kaspierskiego został wyceniony na 800 milionów dolarów w 2011 r. Za sprawą jego zamiłowania do wyścigów w 2010 r. Kaspersky Lab został sponsorem włoskiego zespołu wyścigowego Ferrari AF Corse; w następnym roku zaczął sponsorować zespół wyścigowy Formuły 1 Scuderia Ferrari, co trwa do dzisiaj. W 2013 roku Kaspersky Lab podpisał pięcioletnią umowę z Ferrari, w ramach której zapewnia tej włoskiej firmie motoryzacyjnej pełną ochronę IT punktów końcowych.

Ze względu na charakter swojej pracy Kaspierski często wyjeżdża w podróże służbowe, regularnie pisuje na swoim blogu o odwiedzanych miejscach (poza tematami dotyczącymi bezpieczeństwa). Regularnie zwiedza też egzotyczne miejsca, spośród których jako ulubione wymienia wulkaniczny półwysep Kamczatka, na który wracał kilka razy.

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 2012 r. Jewgienij Kaspierski został uhonorowany tytułem doktora honoris causa w dziedzinie nauki przez Uniwersytet w Plymouth[13]. W tym samym roku znalazł się na liście 25 największych innowatorów roku według CRN[14].

Inne istotne wyróżnienia:

 • Top-100 Global Thinker, Foreign Policy Magazine – 2012[15]
 • Technology Hero of the Year, V3 – 2012[16]
 • Top-100 Executive in the IT Channel, CRN – 2012[17]
 • World’s Most Powerful Security Exec, SYS-CON Media – 2011[18]
 • Business Person of the Year, American Chamber of Commerce in Russia – 2011[19]
 • Outstanding Contribution to Business Award, CEO Middle East – 2011[20]
 • CEO of the Year, SC Magazine Europe – 2010[21]
 • Lifetime Achievement Award, Virus Bulletin – 2010[22]
 • Strategic Brand Leadership Award, World Brand Congress – 2010[23]
 • Runet Prize (Contribution to the Russian-Language Internet), the Russian Federal Agency for the Press and Mass Communications – 2010[24]

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Od kilku lat Jewgienij Kaspierski publicznie wyraża obawy dotyczące potencjalnie „katastrofalnego” cyberataku na infrastrukturę krytyczną[25][26][27][28]. Jest zwolennikiem idei włączenia cyberbroni[29] w zakres Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, twierdząc, że eskalacja cyberwojen powinna być „impulsem do działania” międzynarodowej społeczności[30].

Kaspierski podróżuje po całym świecie, mówiąc w swoich regularnych wystąpieniach o zagrożeniach związanych z cyberwojną i potrzebie podjęcia działań na skalę globalną w zakresie zwalczania coraz większej liczby zagrożeń bezpieczeństwa[6][31]. Według niego, kluczem do pokonania cyberwyzwań jest edukacja w kwestiach dotyczących cyberbezpieczeństwa – zarówno zwykłych użytkowników komputerów, jak i – w szczególności – personelu zajmującego się bezpieczeństwem IT, który często posiada niewystarczające kwalifikacje.

Kaspierski jest zwolennikiem identyfikatorów internetowych dla istotnych operacji: głosowanie w wyborach, bankowość online, interakcja z oficjalnymi organami itd.[32]

W artykule opublikowanym w Wired w 2012 r. dziennikarz Noah Shachtman napisał, że Kaspierski posiada związki z Kremlem[33]. Ten zaprzecza tym informacjom[34].

Kaspierski jest członkiem Międzynarodowej Komisji Doradczej Wielostronnego Partnerstwa Na Rzecz Walki z Cyberzagrożeniami (ang. International Multilateral Partnership Against Cyber Threats).

W marcu 2013 po spotkaniu, w którym uczestniczył Jewgienij Kaspierski, Ronald Noble (sekretarz generalny Interpolu) oraz Noboru Nakatani (dyrektor wykonawczy Globalnego Ośrodka Innowacji INTERPOLu - ang. INTERPOL Global Complex for Innovations, IGCI)[35]), Kaspersky Lab formalnie zgodził się na ścisłą współpracę z IGCI mającą na celu lepsze zabezpieczenie internetu[36].

W marcu 2015, agencja prasowa Bloomberg oskarżyła Kaspierskiego o bliskie związki z rosyjskim wojskiem i wywiadem[37]. Kaspierski nazwał artykuł „sensacjonalistycznym” i winnym „wykorzystywania paranoi” by „zwiększyć czytelnictwo”, lecz nie odniósł się wprost do tego, czy oskarżenia te są prawdziwe, czy nie[38].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Autor następujących pozycji:

 • Wirusy dla MS-DOS (w języku rosyjskim) (1992)
 • Zapiski z podróży 2006 (w języku rosyjskim)[39]
 • Nowy Rok na Biegunie Południowym (2010)[40]
 • Muchas Pictures (2011)[41]
 • 100 najlepszych miejsc na Ziemi, które musisz koniecznie odwiedzić (2012) (w języku rosyjskim)[42]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Geopolityka kontra globalne cyberbezpieczeństwo. Jewgienij Kasperski
 2. Eugene Kaspersky CEO and Co-Founder of Kaspersky Lab.
 3. Expert Issues a Cyberwar Warning.
 4. Jewgienij Kaspierski – Dyrektor generalny.
 5. Forget McAfee, his rival Kaspersky is much more interesting.
 6. a b A Declaration of Cyber-War.
 7. Interview: Eugene Kaspersky.
 8. AntiViral Toolkit Pro otrzymał tytuł najlepszego zabezpieczenia antywirusowego w kilku europejskich magazynach komputerowych.
 9. Jewgienij Kaspierski.
 10. Corrections and clarifications.
 11. Russian police free software tycoon Kaspersky’s son.
 12. Son of Kaspersky Labs Founder Kidnapped, Lovingly.
 13. Eugene Kaspersky.
 14. Inventor: „Eugene V. Kaspersky” by Google.
 15. The FP Top 100 Global Thinkers.
 16. Eugene Kaspersky wins V3’s Technology Hero of 2012 award.
 17. The Top 100 Executives Of 2012.
 18. Most Powerful Voices in Security.
 19. Eugene Kaspersky Named Business Person of the Year by the American Chamber of Commerce in Russia.
 20. Eugene Kaspersky won the ‘Outstanding Contribution to Business’ award at the 2011 CEO Middle East Awards.
 21. Eugene Kaspersky Wins Prestigious CEO of The Year Award.
 22. Eugene Kaspersky Receives VB2010 Lifetime Achievement Award.
 23. Eugene Kaspersky honored with Strategic Brand Leadership Award by World Brand Congress.
 24. Eugene Kaspersky has Won a Prestigious Runet Prize.
 25. Warns UK Government Of ‘Catastrophic’ Cyber Attack.
 26. Future cyber attacks could prove catastrophic, say online security experts.
 27. The world’s five biggest cyber threats.
 28. A tech tycoon who values privacy.
 29. InfoSec 2013: Security Big Guns Back Cyber Weapons Non-Proliferation Treaty.
 30. Jewgienij Kaspierski nawołuje do ściślejszej współpracy między rządem a firmami w celu zwalczania cyberzagrożeń.
 31. Expert Issues a Cyberwar Warning.
 32. Interviews: Eugene Kaspersky Answers Your Questions.
 33. Russia’s Top Cyber Sleuth Foils US Spies, Helps Kremlin Pals.
 34. What Wired Is Not Telling You – a Response to Noah Shachtman’s Article in Wired Magazine.
 35. The INTERPOL Global Complex for Innovation.
 36. Kaspersky Lab aktywnie wspiera inicjatywę INTERPOL Global Complex for Innovation w Singapurze.
 37. Cybersecurity: Kaspersky Has Close Ties to Russian Spies - Bloomberg, bloomberg.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 38. Eugene Kaspersky intensifies US vs Russia flame war, accusing Bloomberg of creating 'conspiracy theories' about his company | Computing, computing.co.uk [dostęp 2017-11-24] (ang.).
 39. Zapiski z podróży 2006.
 40. Nowy Rok na Biegunie Południowym (2010).
 41. Muchas Pictures (2011).
 42. 100 najlepszych miejsc na Ziemi, które musisz koniecznie odwiedzić (2012).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Zasada Kaspierskiego – Władysław Dorofiejew i Tatiana Kostiliewa, Wydawnictwo Kommersant (2011) (w języku rosyjskim)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]