Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa
Münchner Sicherheitskonferenz
Ilustracja
Pokój przez dialog
Państwo  Niemcy
Siedziba Monachium
Data założenia 1963 / 2011
Przewodniczący Wolfgang Ischinger
brak współrzędnych
Strona internetowa

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (niem. Münchner Sicherheitskonferenz, ang. Munich Security Conference, MSC) – międzynarodowe spotkanie szefów państw, rządów i organizacji międzynarodowych, ministrów, członków parlamentu, wysokich rangą przedstawicieli sił zbrojnych, nauki, społeczeństwa obywatelskiego, biznesu i mediów (łącznie ok. 450 osób), organizowane co roku w lutym w monachijskim hotelu Bayerischer Hof od 1963 roku. Jest to największa konferencja tego typu na świecie.

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Konferencja ta jest organizowana, wspierana i sponsorowana przez niemieckie instytucje rządowe i międzynarodowe organizacje i korporacje. Służy wymianie poglądów i omówieniu bieżących problemów globalnych. W jej trakcie nie podejmuje się uchwał i nie przeprowadza głosowań.

Organizatorem konferencji do roku 1998 był Ewald-Heinrich von Kleist-Schmenzin. W latach 1999–2008 funkcję tę pełnił polityk CDU Horst Teltschik, a od 2009 roku przewodniczącym jest były dyplomata Wolfgang Ischinger.

W 2011 roku podczas tej konferencji nastąpiła wymiana dokumentów ratyfikacyjnych układu New START.

Medal „Pokój przez Dialog” i „Ewald-von-Kleist-Preis”[edytuj | edytuj kod]

50. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (2014)
Ewald-von-Kleist-Preis

W latach 2005–2008 podczas tej konferencji wręczany był medal „Pokój przez Dialog”. Zostali nim odznaczeni:

Od 2009 roku medal ten nazywa się Ewald-von-Kleist-Preis[1]. Otrzymują go osoby, które były szczególnie zaangażowane w „pokojowe rozwiązywanie konfliktów”. Dotychczas otrzymali go:

Protesty[edytuj | edytuj kod]

Podczas konferencji organizowane są protesty przeciwników zbrojeń, antyglobalistów, pacyfistów. W celu obrony uczestników angażowane są ogromne siły policyjne, utrzymuje się w gotowości żołnierzy Bundeswehry. Od 2003 roku odbywa się w tym samym czasie równolegle Międzynarodowa Monachijska Konferencja Pokoju.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. EWALD-VON-KLEIST-PREIS (niem.). Stiftung Münchner Sicherheitskonferenz GmbH. [dostęp 2019-02-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]