Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa
Münchner Sicherheitskonferenz
Ilustracja
Pokój przez dialog
Państwo  Niemcy
Siedziba Monachium
Data założenia 1963/2011
Przewodniczący Wolfgang Ischinger
brak współrzędnych
Strona internetowa

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (niem. Münchner Sicherheitskonferenz, ang. Munich Security Conference (MSC)) – od początku lat 60. XX wieku międzynarodowe spotkanie polityków ds. wojskowych i bezpieczeństwa oraz przemysłu zbrojeniowego. Jest największym spotkaniem tego typu na świecie.

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Na Konferencję pod hasłem „Pokój przez dialog” zapraszani są znaczący politycy, dyplomaci, eksperci wojskowi oraz ds. bezpieczeństwa z krajów członkowskich NATO, Unii Europejskiej oraz innych krajów jak Rosja, Chińska Republika Ludowa, Japonia czy Indie aby dyskutować na tematy związane z polityką obrony i bezpieczeństwa.

W związku z tym, że Konferencja ta wraz z około 350 członkami z całego świata nie jest zorganizowana przez rząd, nie zawiera się w zasadzie żadnych uchwał, nie występują jakiekolwiek głosowania.

Konferencje finansuje niemieckie Ministerstwo Obrony oraz sponsorzy działający w branży przemysłu zbrojeniowego. Co roku konferencja odbywa się w lutym, w Hotelu Bayerischer Hof w Monachium.

Organizatorem Konferencji do roku 1998 był Ewald-Heinrich von Kleist-Schmenzin. Od 1999 do 2008 roku funkcję tę przejął polityk CDU Horst Teltschik. Od 2009 roku kierownikiem jest były dyplomata Wolfgang Ischinger.

Medal „Pokój przez dialog”[edytuj | edytuj kod]

50. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (2014)

Od 2005 roku podczas Konferencji rozdawane są medale „Pokój przez dialog”. Dotychczas medalem zostali odznaczeni:

  1. 2005: Kofi Annan
  2. 2006: John McCain
  3. 2007: Javier Solana
  4. 2008: żołnierz Kanadyjskich Sił Zbrojnych, który podczas międzynarodowej misji pokojowej został ranny. Został odznaczony w zastępstwie za wszystkich żołnierzy, którzy swoje życie ryzykowali dla pokoju.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Konferencja spotyka się każdego roku z protestującymi i przeciwnikami przemysłu zbrojeniowego. W celu obrony uczestników, zaangażowane są ogromne ilości sił policyjnych; w 2009 roku było ich aż 3500. Do tego dochodzą setki, będących w gotowości żołnierzy Bundeswehry. Przeciwnicy krytykują wyposażenie militarne, wysokie nakłady na bezpieczeństwo i z tym związane koszty. Od ok. 2002 na koniec Konferencji dochodzi zawsze do demonstracji antyglobalistycznych oraz pacyfistycznych. Od 2003 roku odbywa się w tym samym czasie równolegle Międzynarodowa Monachijska Konferencja Pokoju.

W 2011 podczas Konferencji nastąpiła wymiana dokumentów ratyfikacyjnych układu New START.