Jezioro Czerniańskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Czerniańskie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Rzeka

Biała Wisełka i Czarna Wisełka

Data uruchomienia

1973

Typ zapory

ziemna

Pojemność całkowita

4,5 mln m³

Powierzchnia

0,36 km²

Wysokość zapory

37 m

Funkcja

retencja, zaopatrzenie w wodę

Położenie na mapie miasta Wisła
Mapa konturowa miasta Wisła, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czerniańskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czerniańskie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czerniańskie”
Położenie na mapie powiatu cieszyńskiego
Mapa konturowa powiatu cieszyńskiego, na dole po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czerniańskie”
Ziemia49°36′53″N 18°55′36″E/49,614722 18,926667

Jezioro Czerniańskie[1] (Zbiornik Czerniański) – zbiornik zaporowy utworzony w celach retencyjnych i jako rezerwuar wody pitnej w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w Wiśle Czarne (województwo śląskie) poprzez budowę zapory ziemnej w 1973 roku. Pojemność zbiornika to 4,5 mln m³, powierzchnia wynosi 360 tys. m². Wysokość zapory – 37 m, długość – 270 m. Zbiornik posiada stałą rezerwę powodziową w wysokości 1,56 mln m³. Zapora zaprojektowana przez Jana Stonawskiego

W pobliżu Jeziora znajduje się Barania Góra oraz tzw. Zameczek – rezydencja należąca do prezydenta Polski.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]