Przejdź do zawartości

Jezioro Dobczyckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Dobczyckie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Rzeka

Raba

Data uruchomienia

1986

Pojemność całkowita

127 mln m³

Powierzchnia

10,7 km²

Wysokość zapory

30 m

Głębokość

maksymalna 28, średnia 11 m

Funkcja

retencyjna, pobór wody pitnej, krajobrazowa, energetyczne, hodowla ryb

Położenie na mapie powiatu myślenickiego
Mapa konturowa powiatu myślenickiego, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Dobczyckie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Dobczyckie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Dobczyckie”
Ziemia49°52′12″N 20°03′25″E/49,870000 20,056944

Jezioro Dobczyckie[1] (Zbiornik Dobczycki) – zbiornik zaporowy (zbiornik retencyjny) położony w województwie małopolskim pomiędzy Myślenicami a Dobczycami, utworzony w 1986 roku poprzez spiętrzenie wód Raby zaporą, która ma 30 m wysokości i 617 m długości[2]. Zbiornik ma powierzchnię maksymalną 10,65 km² (przy powierzchni minimalnej 3,35 km² i nominalnej 9,5 km²) i pojemność całkowitą 127 mln m³. Pojemność wyrównawcza zbiornika to 84,7 mln m³, pojemność martwa to 14,5 mln m³.

Decyzja o budowie zapadła w 1970 roku. Jego wypełnienie zostało poprzedzone wycięciem lasów (70 ha), przeniesieniem miejscowości, dróg, cmentarza, szkół, zakładów. Zapora rozwiązała problem powodzi spowodowanych wylewami rzeki Raby.

Jezioro Dobczyckie dostarcza wodę pitną między innymi do pobliskiego (około 20 km) Krakowa (około 55% zapotrzebowania). Woda pobierana jest przez 6 pomp diagonalnych, znajdujących się w żelbetowej wieży o wysokości 40 m, wybudowanej w pobliżu Brzączowic[3]. Pobór gwarantowany wynosi 3,5 m³/sek.

Poniżej zbiornika funkcjonuje elektrownia wodna o mocy 2,5 MW. Znajdują się w niej dwie turbiny Kaplana oraz dwa generatory. Średnia roczna produkcja elektrowni wynosi 9,6 GWh[4]. Kształt zbiornika jest zbieżny z dawną, zalaną doliną Raby.

Przepływ wody przez zaporę może odbywać się następującymi drogami: przez zespół elektrowni, przez spusty u podstawy zapory a także przez zamknięcia segmentowe na koronie zapory. Dostęp do jeziora ze względów sanitarnych (pobór wody pitnej) jest zablokowany.

Do Jeziora Dobczyckiego uchodzą następujące cieki wodne (dawne dopływy Raby, stąd rozróżnienie na prawostronne i lewostronne):

Nad jeziorem znajdują się miejscowości: Dobczyce, Kornatka, Brzezowa, Droginia, Osieczany, Borzęta, Brzączowice, Zakliczyn, Czechówka, Stojowice.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Sztuczne jezioro stworzyło dogodne warunki dla ptactwa wodnego (czapla siwa, mewa śmieszka, mewa pospolita, łabędź niemy)[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 2. Wody stojące, Ewa Wolnicz-Pawłowska, Jerzy Duma, Janusz Rieger, Halina Czarnecka (oprac.), Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006 (seria Nazewnictwo Geograficzne Polski), s. 62, ISBN 83-239-9607-5.
  2. Plan odnowy miejscowości Zakliczyn, Gmina Siepraw, s. 9.
  3. Zakład Uzdatniania Wody Raba. MPWiK Kraków. [dostęp 2015-06-05].
  4. Katarzyna Szczepanek: Zbiornik Wodny Dobczyce. RZGW. [dostęp 2015-06-05].
  5. Jezioro Dobczyckie: Geografia. [dostęp 2015-06-05]. [zarchiwizowane z tego adresu].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dariusz Dyląg, Piotr Sadowski, Beskid Myślenicki, Przewodnik.