Przejdź do zawartości

Jezioro Linowskie (powiat szczycieński)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Linowskie
Linowskie k. Linowa, Linówko, Linowskie Jezioro
Położenie
Państwo

 Polska

Region

Pojezierze Mrągowskie

Morfometria
Powierzchnia

7,9-8,5 ha

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Linowskie”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Linowskie”
Położenie na mapie powiatu szczycieńskiego
Mapa konturowa powiatu szczycieńskiego, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Linowskie”
Położenie na mapie gminy Dźwierzuty
Mapa konturowa gminy Dźwierzuty, na dole nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Linowskie”
Ziemia53°38′44″N 20°57′21″E/53,645556 20,955833

Jezioro Linowskiejezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty, leżące na terenie Pojezierza Mrągowskiego[1].

Jezioro owalne o osi skierowanej z północy na południe. Płaskie brzegi, często podmokłe, porośnięte łąkami i skrawkami pól Przy północnym brzegu leży wieś Linowo, wzdłuż wschodniego brzegu biegnie droga krajowa nr 57, tak więc doskonały dojazd ze Szczytna. Odległość ok. 8 km od granic miasta

Jest to jezioro typu linowo-szczupakowego, średnio zasobne w ryby, hydrologicznie otwarte, połączone rowem z jeziorem Sasek Wielki.

Dane morfometryczne

[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 7,9 ha[potrzebny przypis] do 8,5 ha[2].

Hydronimia

[edytuj | edytuj kod]

Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF) nazwa tego jeziora to Jezioro Linowskie[3]. W różnych publikacjach i na mapach topograficznych jezioro to występuje pod nazwą Linowskie k. Linowa, Linówko, Linowskie Jezioro[4] lub Linowo[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, s. 100. ISBN 83-01-12479-2.
  2. a b Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 392. ISBN 83-232-1732-7.
  3. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 2. Wody stojące, Ewa Wolnicz-Pawłowska, Jerzy Duma, Janusz Rieger, Halina Czarnecka (oprac.), Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006 (seria Nazewnictwo Geograficzne Polski), s. 176, ISBN 83-239-9607-5.
  4. Jezioro Linowskie w informatorze turystyczno-przyrodniczym www.jezioro.com.pl. [dostęp 2009-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 grudnia 2008)].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]