Wersminia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jezioro Wersminia)
Wersminia
Ilustracja
Widok z powietrza, w kierunku północno-zachodniego krańca
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Region

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Wysokość lustra

124,8 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

0,888 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


2,0 km
1,0 km

Głębokość
• maksymalna


8,4 m

Położenie na mapie gminy wiejskiej Kętrzyn
Mapa konturowa gminy wiejskiej Kętrzyn, po prawej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wersminia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wersminia”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wersminia”
Położenie na mapie powiatu kętrzyńskiego
Mapa konturowa powiatu kętrzyńskiego, na dole po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wersminia”
Ziemia54°01′10″N 21°30′28″E/54,019444 21,507778

Wersminiajezioro w Polsce, położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn, dorzecze: Węgorapy.

Jezioro położone jest na południowy wschód od Kętrzyna, tuż przy wsi Martiany, na północny zachód od Jeziora Iławki, za linią kolejową KętrzynGiżycko, a nieco dalej na południe znajduje się wieś Salpik.

Wersminia ma powierzchnię 88,8 ha i maksymalną głębokość 8,4 m. Poziom lustra wody jest wyniesiony na wysokość 124,8 m n.p.m. Jezioro ma wydłużony kształt o nieregularnych brzegach. Jezioro ma długość ok. 2 km, a największą szerokość ok. 1 km. Końce zarośnięte są szuwarami, a na jego przedłużeniu w kierunku południowym znajduje się małe jeziorko Wersminek. Na XVII w. mapie Narońskiego jeziora te stanowiły jedną całość. Brzegi od zachodu, południa i częściowo wschodu znajdują się na terenie lasu.

Nad jeziorem znajduje się ośrodek wypoczynkowy, który wcześniej należał do PGR, a obecnie ma prywatnego właściciela.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kętrzyn. Z dziejów miasta i okolic, Pojezierze, Olsztyn, 1978
  • Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Mapa 213.4 Kętrzyn, Skala 1:50 000, 1979.