Joachim Schaak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joachim Schaak, vel Rosoha Werner (ur. 10 listopada 1930, zm. 5 marca 1954) – mazurski żołnierz podziemia antykomunistycznego, agent amerykańskiego wywiadu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Joachim Schaak urodził się w 10 listopada 1930[1], w czasie II wojny światowej był członkiem Hitlerjugend. Po wojnie był księgowym i pracował jako inspektor rolny, należał też do Związku Młodzieży Polskiej[2] i zabiegał o zatrudnienie w PUBP w Olsztynie[3]. Z jego inicjatywy na Mazurach powstała zbrojna organizacja złożona z autochtonicznej ludności, którą Schaak nazwał Mazurskimi Siłami Wyzwoleńczymi. Organizacja powstała w listopadzie 1950 we wsi Lipowo w powiecie mrągowskim i obejmowała kilkanaście osób, w tym brata Schaaka. Członkowie organizacji z pomocą znalezionych w lasach pistoletów i karabinów planowali w wypadku wybuchu III wojny światowej wywołać powstanie mające pokonać komunizm i przyłączyć Mazury do Niemiec[2].

Oddział działał od początku 1951, w ciągu kilku miesięcy dokonując kilkunastu napadów na urzędy gminne i pocztowe oraz mieszkania aktywistów partyjnych. Do zwalczania partyzantki Schaaka zaangażowano znaczne siły jednostek bezpieczeństwa, którym udało się ustalić jego tożsamość, ale ten unikał aresztowania, korzystając z sympatii miejscowej ludności[2]. Podczas rozbijania grupy w 1951 został aresztowany jego brat, a Schaak ukrywał się. Rok później ostatecznie zbiegł do Berlina Zachodniego, gdzie wywiad amerykański zaproponował mu współpracę. Wówczas Schaak odbył przeszkolenie dywersyjne[3]. Przed ostateczną ucieczką Schaak wysłał do ministra spraw wewnętrznych list z żądaniem zwolnienia aresztowanych członków jego organizacji[2].

W następnych miesiącach wrócił na Mazury jako agent amerykańskiego wywiadu i w latach 1952–1953 pięciokrotnie podróżował między Polską i Niemcami, przewożąc meldunki nt. sytuacji gospodarczej i rozmieszczenia garnizonów wojskowych oraz szmuglując ludzi próbujących uciec na Zachód (łącznie dziewięć osób, w tym własną matkę i siostrę). Aresztowany pod koniec 1953 po pościgu przez Wojska Ochrony Pogranicza[2]. 24 października 1953 Wojskowy Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał Schaaka na karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych, a 11 stycznia 1954 Najwyższy Sąd Wojskowy utrzymał wyrok w mocy. Rada Państwa nie skorzystała z prawa łaski decyzją z 27 lutego tego samego roku[1], a już 5 marca 1954 nastąpiło wykonanie wyroku[4].

Po jego zatrzymaniu miała miejsce kolejna fala aresztowań na Mazurach, władze rozważały krótko także pomysł wysiedlenia części autochtonów w Bieszczady. Na temat zatrzymania Schaaka powstało kilka książek propagandowych, w tym powieść dla młodzieży Zielona rakieta Haliny Rudnickiej, w których przedstawiano go jako byłego członka SS[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Bohdan Łukaszewicz, Wyroki śmierci orzeczone przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Olsztynie w latach 1946-1954, „Komunikaty Mazursko-Warmińskie”, nr 3, 1999, s. 381-449.
  2. a b c d e f Grzegorz Motyka, Joachim Schaak, "żołnierz wyklęty", który chciał powrotu Mazur do Niemiec, wyborcza.pl, 4 listopada 2019 [dostęp 2019-11-05].
  3. a b Tadeusz Kopyś, Początki wywiadu zachodnioniemieckiego oraz jego aktywność w Polsce w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w.
  4. Ten budynek olsztynianie woleli omijać szerokim łukiem, olsztyn.wm.pl [dostęp 2019-11-05] (pol.).