Joanna Klimas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joanna Klimas

Joanna Klimas (ur. 11 marca 1955 w Olsztynie) – polska projektantka mody, twórczyni marki Joanna Klimas. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując dyplom magisterski z psychologii klinicznej człowieka dorosłego (1982); w latach 1983–1992 związana zawodowo ze środowiskiem Ośrodka Terapii i Rozwoju Osobowości oraz Laboratorium Psychoedukacji, współpracowała z Wojciechem Eichelbergerem, Zofią Milską-Wrzosińską, Jackiem Santorskim.

W 1993 r. wzięła roczny urlop i zaangażowała się w działalność rodzinnej firmy konfekcyjnej, realizującej zamówienia na rynek niemiecki. Objęła zarząd spółki, zmieniła jej profil, tworząc markę Joanna Klimas, pod której szyldem wprowadziła na rynek polski własne projekty.

Pierwszy butik projektantki w Warszawie, otwarty w 1996 r. przy ulicy Chmielnej, odniósł sukces: niedługo później powstały sklepy marki Joanna Klimas w Centrum Handlowym Promenada w Warszawie, w Trójmieście, Poznaniu oraz Wrocławiu.

Cechami wyróżniającymi markę są prostota formy, powściągliwość ornamentyki, doskonała konstrukcja i szlachetne tkaniny. Joanna Klimas wprowadziła do polskiej mody światowe standardy: stworzyła katalogi wizerunkowe i sesje zdjęciowe do kampanii reklamowych we współpracy z fotografem J. Porembą, odrzuciła konwencję prezentowania kolekcji w układach choreograficznych: jej modelki chodzą po wybiegu jedna za drugą. Od 1994 r. ściśle współpracuje z magazynami mody: Elle, Marie Claire, Glamour, Cosmopolitan.

W 1997 r. zwróciła uwagę na architekturę dawnej Fabryki Koronek Braci Landau z początku XX w. Zainstalowała w industrialnym budynku swoją pracownię, tworząc modę na to miejsce, do którego wkrótce wprowadziły się ekskluzywne pracownie, sklepy i winiarnia.

Dwukrotnie, w latach 1998 i 1999, została uhonorowana nagrodą miesięcznika ELLE dla Najlepszego Projektanta Roku. Współpracuje m.in. z reżyserem M. Trelińskim, projektując kostiumy do inscenizacji "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego na scenie Opery Narodowej w Warszawie.

Joanna Klimas zachowuje dystans do trendów, sięgając np. po inspirację do bogatego dziedzictwa ludowej sztuki ubioru ziem polskich (kolekcja jesień/zima 2010/2011) i podejmując dialog z tradycją. Szczególna wrażliwość na zjawiska kultury jest również obecna w wypowiedziach medialnych projektantki, w których podkreśla przynależność swojego pojmowania mody do tej sfery życia społecznego, w przeciwieństwie do obiegowego umieszczania jej na tle kronik towarzyskich, świata celebrytów, kolorowych magazynów i taniej sensacji.

Ewolucja indywidualności Joanny Klimas – od bizneswoman kierującej firmą konfekcyjną, poprzez projektantkę mody i kostiumografa, zmierza w kierunku coraz bardziej osobistej rozmowy z kobietą, którą ubiera, rozmowy czasem odkrywającej przed nią nowe obszary, nowe interpretacje samej siebie, wzbogacającej swoje rozumienie własnej urody i zmysłowości.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Anna Sieradzka, Tysiąc Lat Ubiorów w Polsce, Warszawa 2003 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]