Johann Ignaz Felbiger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Johann Ignaz von Felbiger
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

6 stycznia 1724
Głogów

Data i miejsce śmierci

17 maja 1788
Bratysława

Zawód, zajęcie

nauczyciel, pedagog, zakonnik

Johann Ignaz von Felbiger (pol. Jan Ignacy Felbiger) (ur. 6 stycznia 1724 w Głogowie, zm. 17 maja 1788 w Bratysławie) – niemiecki reformator edukacji, pedagog, opat klasztoru augustianów w Żaganiu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie poczmistrza Antona Felbigera, nobilitowanego przez cesarza Karola VI. Wprowadził naukę religii do szkół katolickich według wzoru protestanckiego, ale zgodnie z nową (wypracowana przez siebie) metodą nauczania[1], dzięki niemu wydano tzw. Katechizmy śląskie - katechizmy w trzech seriach dla dzieci w różnym wieku, w języku niemieckim i polskim[2].

W 1774 roku na zaproszenie cesarzowej Marii Teresy, za zgodą Fryderyka II przybył do Austrii. Otrzymał funkcję Głównego Komisarza Edukacji. Jego reforma stała się wzorem dla innych państw, np. Bawarii. Po śmierci Marii Teresy i objęciu rządów przez Józefa II popadł w niełaskę i został skierowany do Bratysławy dla administrowania szkołami węgierskimi[3].

Opublikował Methodenbuch für Lehrer der deutschen Schulen in d. Kaiserlich-Königlichen Erbländern (1775). W czasie swego urzędowania wydał liczne zarządzenia, mające na celu uporządkowanie systemu szkolnictwa najpierw śląskiego, a potem austriackiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Daniel Olszewski, Przemiany społeczno-religijne w Królestwie Polskim w pierwszej połowie XIX wieku.Wydawnictwo Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lublin 1984, s.206
  2. Agnieszka Biesiedecka, Działalność J.I. Felbigera. [dostęp 2011-09-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-06)].
  3. The Catholic Encyclopedia

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]