Johann Samuel Mock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Johann Samuel Mock
ilustracja
Data urodzenia

ok. 1687

Data i miejsce śmierci

4 czerwca 1737
Warszawa

Dziedzina sztuki

malarstwo

Wjazd Augusta III do Warszawy w 1734 przez łuk tryumfalny

Johann Samuel Mock (ur. ok. 1687, zm. 4 czerwca 1737 w Warszawie) – malarz pochodzący z Saksonii, od ok. 1723 w Polsce, nadworny malarz króla Augusta III, mieszczanin Starej Warszawy.

Początkowo pracował na dworze królewsko-elektorskim w Dreźnie, gdzie projektował wzory gobelinów dla manufaktury królewskiej, wykonywał też gwasze dokumentujące życie dworskie. Około 1723 przeniósł się do Warszawy, gdzie w 1731 otrzymał stanowisko nadwornego malarza. Został mieszkańcem Starej Warszawy i przeszedł na katolicyzm.

Na dworze królewskim malował obrazy olejne przedstawiające portrety (August II, Urszula Lubomirska i inni), widoki (np. Marymont), sceny rodzajowe (Gra w kości, Zaloty Murzyna i inne), dekoracje teatralne ale także wydarzenia (Ślub Fryderyka Augusta w sierpniu 1719, Przybycie Augusta III do Warszawy i inne). Wykonał szkice sal senatorskich Zamku Królewskiego w Warszawie i Grodnie, projektował też łuki triumfalne z okazji różnych uroczystości i iluminacje uroczystości. Brał udział w konkursie na obraz do ołtarza głównego w kościele Św. Krzyża w Warszawie, nie wiadomo jednak czy obraz zniszczony tam w 1939 był jego autorstwa.

Zmarł w Warszawie, z małżeństwa z Barbarą z domu Sacres pozostawił 3 córki. Uczniami Mocka byli m.in. Jan Benedykt Hoffman i Łukasz Smuglewicz.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Monika Kretschmerowa. Cenny nabytek Muzeum Historycznego. „Stolica”. Nr 2 (1414) (12 stycznia 1975), s. 13. WWP RSW „Prasa Książka Ruch”. 
  • Polski Słownik Biograficzny