Johannes Cotto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Johannes Cotto (Johannes Cotton, John Cotton, Johannes Affliemensis) – angielski teoretyk muzyki i mnich, działający ok. 1100 roku w południowych Niemczech lub Szwajcarii.

De musica[edytuj | edytuj kod]

Cotto jest autorem jednego z najistotniejszych traktatów muzycznych średniowiecza – De musica, zawierającego wyjątkowo dokładne wskazówki dotyczące konstrukcji chorału i organum. Traktat ten był szeroko rozpowszechniony w Europie, a jego kopie pojawiały się jeszcze po 1400 roku.

De musica składa się z 27 rozdziałów omawiających szerokie spektrum tematów muzycznych. W przeciwieństwie do wielu innych średniowiecznych traktatów, unika spekulacji metafizycznych, skupiając się na praktycznych poradach dla praktykującego muzyka. Czerpie z źródeł takich jak Guido z Arezzo, Boecjusz, Odo z Cluny, Izydor z Sewilli czy Hermannus Contractus.

Większość przykładów organum wykorzystuje technikę nota contra notam. Podkreślone jest znaczenie ruchu przeciwnego głosów – co stanowi istotny przełom w technice organalnej, w której dotychczas dominowały paralelizmy i ruch prosty. Z XI wieku zachowało się jednak niewiele innych przykładów, dlatego można przypuszczać, że Cotto opisywał technikę już rozpowszechnioną.

Nie zachowała się żadna kompozycja, którą można by Cottonowi przypisać.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]