John Aniston

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Aniston
Ilustracja
John Aniston (2012)
Imię i nazwisko Janis Anitios Anastasakis
Data i miejsce urodzenia 24 lipca 1933
Chania

John Aniston, właściwie Janis Anitios Anastasakis (grec. Γιάννης Ανήτιος Αναστασάκης, ur. 24 lipca 1933 w Chanii, na Krecie) – amerykański aktor, o greckich korzeniach, grający w operach mydlanych, ojciec aktorki Jennifer Aniston.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Stelli i Anthoniego Anastassakisa, urodzony na Krecie. W wieku dwóch lat wraz z rodzicami wyemigrował do USA, wtedy również ojciec Anistona zanglicyzował jego nazwisko[1]. Rodzice otworzyli w Chester (stan Pensylwania) restauracje. Aniston miał dwie siostry, przynależał również do braterstwa Alpha Chi Rho.

Skończył studia na Stanowym Uniwersytecie Pensylwanii na kierunku sztuki teatralnej. Służył w marynarce jako oficer wywiadu, pełnił czynną służbę w Panamie, później przeniesiony do rezerwy. Osiągnął rangę komandora podporucznika.

Ożenił się z Nancy Dow (z którą miał córkę - Jennifer Aniston). Po rozwodzie, ponownie wstąpił w związek małżeński z Sherry Rooney (mieli syna - Alexandra).

Był przyjacielem aktora Telly Savalasa.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Występował w wielu operach mydlanych począwszy od roku 1975, kiedy dołączył do obsady serialu Love of Life (wcielił się w nim w postać Edouarda Aleata). W 1978 opuścił ten serial i do 1984 występował w Search for Tomorrow (grał Martina Tourneura). Aniston wcielił się również w rolę Victora Kiriakisa w operze mydlanej Dni naszego życia (występował w niej w latach 1985-1997, 1999-2004 i od 2004).

Zagrał również małą rolę w telewizyjnym serialu Kochane Kłopoty.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. na Yiannis Anitios Anastassakis

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]