John Edwards

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy amerykańskiego polityka. Zobacz też: inne osoby o tym samym imieniu i nazwisku.
John Edwards
John Edwards, official Senate photo portrait.jpg
Data i miejsce urodzenia 10 czerwca 1953
Seneca
Senator Stanów Zjednoczonych z Karoliny Północnej
Okres od 6 stycznia 1999
do 3 stycznia 2005
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Lauch Faircloth
Następca Richard Burr
John Edwards Signature.svg

Johnny Reid „John” Edwards (ur. 10 czerwca 1953) – polityk amerykański, senator USA ze stanu Karolina Północna (1999-2005). W pierwszych miesiącach 2004 brał udział w prawyborach na kandydata Partii Demokratycznej do wyborów prezydenckich na jesieni 2004. Prawybory wygrał John Kerry. John Edwards był na drugim miejscu. 6 lipca 2004 John Kerry ogłosił że wybrał Edwardsa jako swojego kandydata na wiceprezydenta. 2 listopada 2004 Kerry i Edwards przegrali wybory. Zwyciężyli urzędujący prezydent George W. Bush i jego wiceprezydent Dick Cheney.

Edwards aspirował także do uzyskania nominacji prezydenckiej w wyborach w roku 2008. Jednak w trakcie prawyborów wycofał się, nie widząc szans na rywalizację z najgroźniejszymi konkurentami, którymi byli Barack Obama i Hillary Rodham Clinton.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Seneca, w stanie Karolina Południowa. Jego rodzina przeprowadzała się kilkakrotnie w jego najmłodszych latach, ostatecznie osiadając w Robbins w stanie Karolina Północna. Tam jego ojciec, Wallace R. Edwards, pracował w fabryce włókienniczej, a jego matka Kathryn Juanita Wade na poczcie. Edwards był pierwszą osobą w swojej rodzinie która uczęszczała na wyższe studia. Najpierw studiował na Clemson University, następnie przeniósł się do Stanowego Uniwersytetu Karoliny Północnej, gdzie zdobył dyplom bakałarza z technologii przemysłu włókienniczego. Następnie zdobył dyplom prawniczy na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill. Tam poznał Elizabeth Anania, z którą ożenił się w 1977.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)


Poprzednik
Joe Lieberman
Kandydat Demokratów na urząd Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych
w 2004 (porażka)
Następca
Joe Biden