John F. Kennedy: Years of Lightning, Day of Drums

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
John F. Kennedy: Years of Lightning, Day of Drums
Ilustracja
Gatunek

dokument

Rok produkcji

1963

Data premiery

16 listopada 1964

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

85 minut

Reżyseria

Bruce Herschensohn

Scenariusz

Bruce Herschensohn

Główne role

Gregory Peck (narrator)

Muzyka

Bruce Herschensohn

Produkcja

George Stevens Jr.

Dystrybucja

Joseph E. Levine
Embassy Pictures

John F. Kennedy: Years of Lightning, Day of Drumsamerykański film dokumentalny z 1964 w reżyserii Bruce’a Herschensohna (który napisał również scenariusz i skomponował muzykę), będący hołdem upamiętniającym 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Johna F. Kennedy’ego, zamordowanego w wyniku zamachu z 1963. Produkcją filmu zajęła się United States Information Agency (USIA), a rolę producenta pełnił George Stevens Jr. W roli narratora wystąpił Gregory Peck, z kolei za dystrybucję odpowiadali Joseph E. Levine i Embassy Pictures.

W 2013 film ukazał się na DVD, wydanym przez Warner Home Video. Rok później dokument został zachowany przez Academy Film Archive we współpracy z Warner Bros.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Dokument John F. Kennedy: Years of Lightning, Day of Drums – napisany i wyreżyserowany przez Bruce’a Herschensohna – jest hołdem złożonym 35. prezydentowi Stanów Zjednoczonych, Johnowi F. Kennedy’emu. Koncentruje się przede wszystkim na sprawach zagranicznych; ukazuje „twarze Nowej Granicy” poprzez sześć kluczowych tematów prezydentury Kennedy’ego – Korpus Pokoju, dążenie do praw obywatelskich (ustawa Civil Rights Act of 1964), kryzys kubański, zaangażowanie w Berlinie, eksploracja kosmosu i sojusz dla Postępu[1].

Film wykorzystuje ekran podzielony na sześć części oraz ukazuje zmarłego prezydenta poruszającego każdy ze wspomnianych tematów, a do przedstawienia omawianego problemu wykorzystuje materiały archiwalne United States Information Agency (USIA). Sceny z życia osobistego Kennedy’ego przeplatają się z wystąpieniami publicznymi (wiele z nich za granicą). Jak napisał Gerald Molyneaux, „co najbardziej dramatyczne, film kontrastuje jego życie [ang. Years of Lightning] ze scenami pogrzebu [ang. Day of Drums]”[1].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Dokument powstał dla United States Information Agency (USIA). Jej ówczesny szef, Edward R. Murrow, 23 listopada 1963 otrzymał propozycję realizacji filmu od George’a Stevensa Jr., piastującego stanowisko szefa działu filmów w USIA. Tego dnia ekipy filmowe rozpoczęły zdjęcia w 14 krajach, aby uchwycić reakcję świata na śmierć prezydenta. Materiał rozwinął się w kompleksowe spojrzenie na administrację 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Był to pierwszy pełnometrażowy film USIA. Zarejestrowano go na taśmie 35 mm[2]. Według Gary’ego Fishgalla Murrow zaproponował krótki, dziesięciominutowy portret nowego prezydenta, Lyndona B. Johnsona, by zyskać jego poparcie dla filmu o Kennedym[a][5].

W roli narratora wystąpił Gregory Peck (był on zaproszony, wraz częścią społeczności filmowej na lunch u Kennedy’ego do Białego Domu w Waszyngtonie 10 grudnia, który nie doszedł do skutku z powodu śmierci prezydenta w wyniku zamachu z 22 listopada)[5].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Premiera i recenzje[edytuj | edytuj kod]

Reżyser, scenarzysta i autor muzyki do filmu Bruce Herschensohn (na zdj. w 1986)

Premiera dokumentu, w obecności publiczności złożonej z dyplomatów, krytyków i urzędników rządowych, miała miejsce 16 listopada 1964 w audytorium amerykańskiego Departamentu Stanu. Tego samego dnia pokazy odbyły się w Rzymie, Bejrucie i Meksyku[6]. Na filipińskiej premierze w Rizal Theater w Makati udział wzięła ówczesna pierwsza dama kraju Eva Macapagal[7]. Caroline Kennedy, córka prezydenta, przyznała, że jest to ulubiony dokument o jej ojcu. Film doczekał się dystrybucji w 124 krajach[2].

Zgodnie z obowiązującym w owym czasie prawem, filmy USIA nie mogły być pokazywane w kraju – by uniknąć jakichkolwiek pozorów stronniczości politycznej oraz uchronić USIA od krajowej propagandy[1]. Wobec nacisków ze strony obywateli amerykańskich, którzy w licznie wysyłanych petycjach upominali się o prawo możliwości obejrzenia dokumentu, Kongres podjął decyzję o odstąpieniu od wspomnianego rozporządzenia i film trafił na tamtejszy rynek wiosną 1966 (do kin wszedł 10 kwietnia, a za jego dystrybucję odpowiadali Joseph E. Levine i Embassy Pictures[2]). Cały dochód przeznaczono na rzecz nowo powstałego John F. Kennedy Center for the Performing Arts w Waszyngtonie[4], co było warunkiem postawionym przez Kongres[1]. Przed pokazem w paryskim Théâtre des Champs Élysées, dokument był prezentowany na europejskich festiwalach w Cannes i w San Sebastián[1].

Dokument Herschensohna uzyskał entuzjastyczne recenzje prasowe od krytyków; Bosley Crowther z „The New York Timesa” określił go „wspaniałym hołdem filmowym”[4], zaznaczając „poruszającą barwę głosu pana Kennedy’ego w kluczowych fragmentach jego przemówień”. Jak podkreślał, „przeplatają się one z narracją, którą wypowiada Gregory Peck, dzięki czemu całość komponuje się z muzyką, naturalnymi dźwiękami i natarczywymi uderzeniami bębnów, które dopełniają wspaniałą ścieżkę dźwiękową[1]. „Variety” – w recenzji z 22 czerwca – pisał: „film czasami jest archaiczny, pompatyczny lub nawet zbyt oczywisty w swoim komentarzu. Ale w przemówieniu, dobrze wygłoszonym przez Gregory’ego Pecka, jest wystarczająco kruchej ostrości, aby było to wystarczające”[1].

12 listopada film, w odrestaurowanej wersji, ukazał się na DVD, wydanym przez Warner Home Video. Został także opublikowany w ramach JFK 50 Year Commemorative Ultimate Collector’s Edition. Odnosząc się do nowego wydania, Stevens przyznał: „wierzę, że żywe i dramatyczne, kolorowe obrazy JFK na taśmie 35 mm pozwolą temu i przyszłym pokoleniom na nowo zrozumieć osobowość Kennedy’ego. W tym filmie ożywa”[2].

„Uratowanie tego zapisu historii Ameryki było możliwe dzięki hojnemu darowi od HBO. Warner Bros., John F. Kennedy Center, Archiwum Narodowe oraz Akademia Sztuki i Nauki Filmowej współpracowały, aby ocalić to dzieło, które w przeciwnym razie zostałoby utracone na zawsze.”
George Stevens Jr.[2]

W 2014 dokument został zachowany przez Academy Film Archive we współpracy z Warner Bros.[8] W tym samym roku – z okazji przypadającej 50. rocznicy premiery, władze National Museum of American History przeprowadziły projekcję filmu w Warner Bros. Theater, która miała miejsce 22 listopada[9].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

W 1967 organizacja non-profit National Board of Review (NBR) uznała go za jeden z dziesięciu najlepszych filmów roku (7. miejsce)[10].

Rok ceremonii Nagroda Kategoria Odbiorcy i nominowani Wynik Źródło
1967 National Board of Review 10 najlepszych filmów John F. Kennedy: Years of Lightning, Day of Drums 7. miejsce [10]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Film A President’s Country wprowadzono do kin w 1966. W roli narratora wystąpił Peck[3]. Za swoje usługi dla USIA nie otrzymał zapłaty. W przypadku filmu o Kennedym dostał w ramach podziękowania 16-milimetrową odbitkę zdjęcia oraz wydany przez rząd trzytomowy zbiór publicznych dokumentów Kennedy'ego[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Molyneaux 1995 ↓, s. 164.
  2. a b c d e „John F. Kennedy: Years of Lightning, Day of Drums” Restored and Remastered Version of Renowned Documentary to be Released on DVD November 12. Warner Bros. Home Entertainment. [dostęp 2023-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-11-05)]. (ang.).
  3. Molyneaux 1995 ↓, s. 42, 166; Fishgall 2002 ↓, s. 257.
  4. a b c Fishgall 2002 ↓, s. 246.
  5. a b Fishgall 2002 ↓, s. 245.
  6. Fishgall 2002 ↓, s. 245–246.
  7. News from the Music Capitals of the World. „Billboard”, s. 12, 6 grudnia 1964. ISSN 0006-2510. 
  8. Preserved Projects. Academy Film Archive. [dostęp 2023-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-11-05)]. (ang.).
  9. John F. Kennedy: Years of Lightning, Day of Drums (1964). National Museum of American History. [dostęp 2023-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-15)]. (ang.).
  10. a b National Board of Review of Motion Pictures: Awards for 1966. National Board of Review. [dostęp 2023-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-27)]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]