John Fiske (medioznawca)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy medioznawcy. Zobacz też: filozofa o tym samym imieniu.
John Fiske
Data i miejsce urodzenia 1939
Wielka Brytania
Zawód, zajęcie medioznawca
Alma Mater Uniwersytet w Cambridge

Stanford H. John Fiske (ur. 1939 w Wielkiej Brytanii) – kulturoznawca brytyjski, medioznawca.

Życie[edytuj | edytuj kod]

John Fiske kształcił się na Uniwersytecie w Cambridge. Wykładał w wielu krajach – między innymi w Australii, Nowej Zelandii i w USA – w szczególności jako profesor sztuk komunikacji na Uniwersytecie Wisconsin-Madison.

Obecnie John Fiske przeszedł na emeryturę. Prowadzi z żoną firmę handlującą antykami.

Koncepcje i publikacje[edytuj | edytuj kod]

Wśród jego zainteresowań znajduje się kultura popularna (kultura masowa) i studia nad telewizją. Jest w znacznej mierze kontynuatorem brytyjskiej szkoły kulturoznawczej z Birmingham.

W latach 80. i w początku lat 90. był redaktorem naczelnym Studiów Kulturowych wydawanym na Uniwersytecie w Curtin w Australii.

Jest autorem ośmiu książek w tym: Power Plays, Power Works (1993), Understanding Popular Culture (1989), Reading the Popular (1989) i wpływowej pozycji Television Culture (1987).

Jest też krytykiem mediów, badającym jak w społeczeństwie amerykańskim powstają znaczenia kulturowe i jak w różnych mediach traktuje się debaty na temat takich kwestii jak na przykład rasa.

Książki Fiske analizują programy telewizyjne jako „teksty” w celu zbadania różnych warstw znaczenia i treści socjokulturowej. Fiske nie zgadza się z teorią, że masowe audytorium konsumuje bezmyślnie produkty jakie są im oferowane. Odrzuca pojęcie „masowego audytorium”, które zakłada istnienie bezkrytycznej masy odbiorców. Zamiast tego postuluje występowanie „audytoriów” pochodzących z różnych środowisk społecznych i o różnych tożsamościach, co sprawia, że tekst może być odczytany na wiele sposobów.

W książce Television Culture (Kultura telewizyjna) wprowadza przedmiot studiów nad telewizją poprzez badanie ekonomicznych i kulturalnych kwestii, teorii i krytyki opartej na tekście. Przedstawia też przegląd poglądów uczonych brytyjskich, amerykańskich, australijskich i francuskich. Książka uznana została za jedną z pierwszych książek na temat telewizji, która w poważny sposób traktuje podejście feministyczne, które miało wpływ na rozwój tej dziedziny. Fiske uważany jest za pierwszego uczonego, który idąc drogą tradycji poststrukturalistycznej zastosował semiotykę do tekstów medialnych.

Bibliografia w języku polskim[edytuj | edytuj kod]

  • Wprowadzenie do badań nad komunikowaniem, Wrocław 1999, 2003, Wydawnictwo Astrum, s. 249, ​ISBN 83-7249-019-8​.
  • Postmodernizm i telewizja [w:] Andrzej Gwóźdź (red.) Pejzaże audiowizualne. Telewizja, wideo, komputer, Kraków 1997, Wyd. Universitas, ​ISBN 83-7052-346-3​ (Postmodernism and Television 1992).
  • Zrozumieć kulturę popularną, tł. Katarzyna Sawicka, Kraków 2010, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, seria Cultura, ​ISBN 978-83-233-2870-4​ (Understanding popular culture 1989).
  • Kulturowa ekonomia fandomu, tł. Mirosław Filiciak, Kultura popularna, nr 3(21)/2008.
  • Przyjemność gier wideo, tł. Michał Szota [w:] Mirosław Filiciak (red.) Światy z pikseli. Antologia studiów nad grami komputerowymi, Warszawa 2010, Wyd. SWPS Academica.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]