John Keating

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Keating
John Henry Keating.jpg
Data i miejsce urodzenia 28 czerwca 1872
Hobart
Data i miejsce śmierci 31 października 1940
Melbourne
Minister spraw wewnętrznych Australii
Okres od 1907
do 1908
Przynależność polityczna Partia Protekcjonistyczna
Poprzednik Thomas Ewing
Następca Hugh Mahon

John Henry Keating (ur. 28 czerwca 1872 w Hobart, zm. 31 października 1940 w Melbourne) – australijski polityk i prawnik, w latach 1907-08 minister spraw wewnętrznych Australii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z Tasmanii. Ukończył prawo na tamtejszym uniwersytecie, a następnie podjął praktykę adwokacką w Launceston. Zaangażował się także w działalność ruchu dążącego do utworzenia federacji kolonii brytyjskich w Australii. W 1900 bez powodzenia kandydował do tasmańskiej Izby Zgromadzenia.

Po powstaniu Związku Australijskiego w 1901 roku, uzyskał mandat w pierwszych wyborach do federalnego Senatu, gdzie zasiadł w ławach Partii Protekcjonistycznej. Dał się poznać jako zwolennik systemu koncyliacji i arbitrażu w sporach pracowników z pracodawcami, emerytur gwarantowanych przez rząd federalny oraz polityki Białej Australii. W 1905 został ministrem bez teki w drugim gabinecie Deakina. W tym okresie pilotował w imieniu rządu prace nad pierwszą federalną ustawą o prawie autorskim. Rok później został awansowany na wiceprzewodniczącego Federalnej Rady Wykonawczej. W latach 1907-08 był ministrem spraw wewnętrznych.

W późniejszych latach nadal zasiadał w parlamencie, jednak nie odgrywał już tak znaczącej roli. W 1922 utracił w wyborach swój senacki mandat i przeszedł na polityczną emeryturę. Powrócił do praktyki adwokackiej. Zmarł w Melbourne w 1940, w wieku 68 lat. Powodem zgonu była choroba wrzodowa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]