Samuel Mauger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Samuel Mauger
Ilustracja
Zdjęcie ze zbiorów Biblioteki Narodowej Australii
Data i miejsce urodzenia 12 listopada 1857
Geelong
Data i miejsce śmierci 26 czerwca 1936
Melbourne
Australia Minister poczty Australii
Okres od 1907
do 1908
Przynależność polityczna Partia Protekcjonistyczna
Poprzednik Austin Chapman
Następca Josiah Thomas

Samuel Mauger (ur. 12 listopada 1857 w Geelong, zm. 26 czerwca 1936 w Melbourne) – australijski działacz społeczny i polityk, w latach 1907-08 minister poczty.

Pochodził ze stanu Wiktoria, choć jego rodzice na krótko przed jego narodzinami przybyli do Australii z wyspy Guernsey. Nie ukończył szkoły, gdyż jego ojciec zapadł na reumatyzm i musiał przejąć prowadzenie należącej do niego wytwórni kapeluszy. Równocześnie z działalnością gospodarczą, Mauger był aktywny w wielu organizacjach pozarządowych, m.in. ochotniczej straży pożarnej. Należał do Kościoła prezbiteriańskiego i pełnił rolę nauczyciela w szkółce niedzielnej. Kilkakrotnie próbował dostać do Zgromadzenia Ustawodawczego Wiktorii, jednak udało mu się to dopiero za czwartym razem, w 1900 roku.

Zaledwie rok później postanowił przejść do polityki federalnej i uzyskał miejsce w Izbie Reprezentantów, z okręgu Melbourne Ports[1], gdzie zasiadł w ławach Partii Protekcjonistycznej. W 1906 ponownie dostał się do parlamentu, tym razem z okręgu Maribyrnong[2] oraz wszedł do drugiego gabinetu Deakina, gdzie został ministrem bez teki. W trzecim gabinecie Deakina kierował resortem poczty. W 1910 stracił swój mandat parlamentarny. W latach 1913 i 1914 startował bez powodzenia w wyborach do Senatu, po czym postanowił wycofać się z polityki.

W późniejszym okresie życia wrócił do aktywności pozarządowej, zajmując się m.in. propagowaniem abstynencji. Był uznawany za świetnego organizatora, dlatego wiele stowarzyszeń czy zrzeszeń chętnie korzystało z jego pomocy. Zmarł w Melbourne w 1936 roku, mając 78 lat. Tam też został pochowany, zaś w jego ostatniej drodze towarzyszyła mu strażacka asysta honorowa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Profile of the electoral division of Wannon (Vic) (ang.). Australian Electoral Commission. [dostęp 2016-09-23].
  2. Profile of the electoral division of Wannon (Vic) (ang.). Australian Electoral Commission. [dostęp 2016-09-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]