John Owen Dominis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John Owen Dominis
ilustracja
Książę Hawajów
Okres panowania od 29 stycznia 1891
do 27 sierpnia 1891
Dane biograficzne
Dynastia Kalākaua
Data i miejsce urodzenia 10 marca 1832
Schenectady
Data i miejsce śmierci 27 sierpnia 1891
Honolulu
Ojciec John Dominis
Matka Mary Jones Dominis
Żona Lydia Liliʻuokalani
Dzieci John ʻAimoku Dominis
(syn nieślubny)
Odznaczenia
Krzyż Wielki Królewskiego Orderu Kamehamehy I (Królestwo Hawajów) Krzyż Wielki Królewskiego Orderu Kamehamehy I (Królestwo Hawajów) Krzyż Wielki Królewskiego Orderu Korony Hawajów (Królestwo Hawajów) Krzyż Wielki Królewskiego Order Gwiazdy Oceanii (Królestwo Hawajów) Krzyż Wielki Orderu Franciszka Józefa (Austro-Węgry) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Order Chryzantemy (Japonia) Wielka Wstęga Orderu Wschodzącego Słońca (Japonia) Order Korony Syjamu I klasy

John Owen Dominis (ur. 10 marca 1832 w Schenectady, zm. 27 sierpnia 1891 w Honolulu) – książę Hawajów (jako książę małżonek), królewski gubernator wysp Oʻahu i Maui, z pochodzenia Amerykanin.

Zarys biografii[edytuj]

John Owen urodził się w Schenectady w stanie Nowy Jork. Jego rodzicami byli: John Dominis, kapitan żeglugi morskiej, i Mary Lambert Jones, którzy pobrali się w 1921. W 1837 wraz z rodzicami przeniósł się do Honolulu na Hawajach.

Uczęszczał do prywatnej szkoły powadzonej przez małżeństwo Johstonów i sąsiadującej z Royal School, w której uczyły się dzieci rdzennej szlachty hawajskiej. Dzięki temu poznał, a z czasem nawiązał przyjaźnie z kilkorgiem lokalnych książąt i księżniczek. Jedną z nich była Lydia Liliʻuokalani, przyszła królowa Hawajów. Po ukończeniu szkoły przez pewien czas pracował jako urzędnik handlowy w San Francisco. Po powrocie do Honolulu otrzymał posadę w tamtejszym domu handlowym.

W 1862 ożenił się z księżniczką Lili'uokalani. W 1863 przyszedł na świat jego nieślubny syn, John Dominis ʻAimoku, którego matką była służąca żony – Mary Purdy Lamiki ʻAimoku. Lili'uokalani wybaczyła mężowi niewierność, a nie mogąc mieć własnych dzieci, adoptowała w 1910 jego syna, zmieniając chłopcu nazwisko na: „John ʻAimoku Dominis”.

John Owen Dominis zmarł w Honolulu niespełna rok po koronacji swojej małżonki. Został pochowany w Królewskim Mauzoleum Mauna ʻAla.

Linki zewnętrzne[edytuj]