Przejdź do zawartości

Johnny English: Nokaut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Johnny English: Nokaut
Johnny English Strikes Again
Gatunek

film komediowy

Rok produkcji

2018

Data premiery

13 września 2018
21 września 2018 (Polska)

Kraj produkcji

Wielka Brytania
Francja

Język

angielski

Czas trwania

89 minut

Reżyseria

David Kerr

Scenariusz

William Davies

Główne role

Rowan Atkinson
Ben Miller
Olga Kurylenko
Jake Lacy
Emma Thompson

Muzyka

Howard Goodall

Zdjęcia

Florian Hoffmeister

Montaż

Tony Cranstoun

Produkcja

Chris Clark
Tim Bevan
Eric Fellner

Wytwórnia

StudioCanal
Working Title Films
Perfect World Pictures

Dystrybucja

Universal Pictures

Przychody brutto

159 mln USD

Strona internetowa

Johnny English: Nokaut (ang. Johnny English Strikes Again) – komediowy film akcji z 2018 roku w reżyserii Davida Kerra. Trzecia część serii, kontynuacja filmu Johnny English: reaktywacja (2011). Rolę główną zagrał Rowan Atkinson. Obok niego wystąpili: Ben Miller, Olga Kurylenko, Jake Lacy i Emma Thompson. Film opowiada o tytułowym agencie MI7, który zostaje wezwany do działania, gdy wszyscy tajni agenci są narażeni na cyberatak.

Film został wydany w kinach w Wielkiej Brytanii 5 października 2018. W Stanach Zjednoczonych wszedł na ekrany kin 26 października 2018, a jego dystrybutorem była wytwórnia Universal Pictures. Film z chłodną reakcją krytyków, ale odniósł sukces kasowy, osiągając na całym świecie 159 milionów dolarów wpływów.

Casting

[edytuj | edytuj kod]

W filmie poza znanym aktorem Rowanem Atkinsonem (został zaproszony m.in. na otwarcie IO w Londynie w 2012[1], co już wówczas potwierdziło jego status w brytyjskiej i światowej kinematografii oraz telewizji), zagrało wielu znanych aktorów i aktorek. Jedną z głównych rol zagrała Olga Kurylenko – znana m.in. z filmów o Jamesie Bondzie (007 Quantum of Solace). Miranda Hennessy zagrała w poprzedniej części serii. Poza tym wystąpiła Pippa Bennett-Warner (Doctor Who), co może być nawiązaniem do ostatnich części (stan na 2020) Bonda, z rolą sekretarki. Jako agenci wezwani z emerytury wystąpili też znani aktorzy, znacząco powiązani z serią filmów o Bondzie. Jednym z nich był Edward Fox znany z roli M w Nigdy nie mów nigdy. Sama scena z udziałem Foxa – była nawiązaniem do klasyki gadżetów z Bondem, które wówczas były naturalną częścią filmów z tej słynnej serii. Charles Dance był z kolei Clausem z Tylko dla twoich oczu. Michael Gambon znany z roli Dumbledore w filmach o Harrym Potterze, nie zagrał Bonda swego czasu tylko dlatego, że był "zbyt gruby"[2].

Box office

[edytuj | edytuj kod]
David Kerr na premierze filmu

Film miał budżet wynoszący szacunkowo 25 milionów USD, a zarobił na świecie około 160 milionów dolarów[3].

Nagrody

[edytuj | edytuj kod]

Film zdobył British Film Designers Guild Awards 2018[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. The Complete London 2012 Opening Ceremony | London 2012 Olympic Games - YouTube [online], www.youtube.com [dostęp 2020-02-05] (ang.).
  2. Michael Gambon: I turned down James Bond role because I was 'too fat' [online], www.telegraph.co.uk [dostęp 2020-02-05] (ang.).
  3. Dane według Imdb, stan na 3 lutego 2020
  4. Johnny English Strikes Again - Awards [online], imdb.com [dostęp 2020-02-05].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]