Nigdy nie mów nigdy (film 1983)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nigdy nie mów nigdy
Never Say Never Again
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek

film sensacyjny

Data premiery

7 października 1983

Kraj produkcji

Wielka Brytania
Stany Zjednoczone
RFN

Język

angielski

Czas trwania

134 min

Reżyseria

Irvin Kershner

Scenariusz

Kevin McClory
Jack Whittingham
Lorenzo Semple

Główne role

Sean Connery
Klaus Maria Brandauer
Kim Basinger
Bárbara Carrera
Max von Sydow
Bernie Casey
Alec McCowen
Edward Fox
Rowan Atkinson

Muzyka

Michel Legrand

Zdjęcia

Douglas Slocombe

Scenografia

Peter Howitt
Michael White
Roy Stannard

Kostiumy

Charles Knode

Montaż

Ian Crafford

Produkcja

Kevin McClory

Wytwórnia

PSO International
TaliaFilm II Productions
Warner Bros. Pictures

Dystrybucja

Warner Bros.

Budżet

36 000 000 $

Nagrody
Złoty Ekran (1984)

Nigdy nie mów nigdyfilm sensacyjny z 1983 r. o przygodach Jamesa Bonda. Jeden z trzech filmów nienależących do głównej serii realizowanej przez wytwórnię EON Productions.

Nigdy nie mów nigdy jest remakiem filmu Operacja Piorun (Thunderball) z 1965 roku. Agenta Secret Intelligence Service ponownie zagrał Sean Connery, wracając do roli po dwunastoletniej przerwie, tj. od filmu Diamenty są wieczne. Początkowo rolę miał zagrać George Lazenby, odtwarzający tę postać w filmie W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości (1969).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Cała fabuła toczy się wokół wykradzenia przez tajną organizacją WIDMO (SPECTRE) dwóch rakiet z głowicami nuklearnymi, które Bond, przy pomocy Feliksa Leitera, stara się odzyskać.

W Stanach Zjednoczonych znajdują się dwie bomby, które może uzbroić tylko prezydent za pomocą urządzenia, które rozpoznaje oko prezydenta. Znowu we wszystko wplątuje się organizacja SPECTRE. Podczas ćwiczeń wywiadu w Ameryce Łacińskiej Bond nie spisuje się najlepiej, o mało nie zostaje zabity. M każe mu odpocząć i jechać do specjalnej kliniki. Tym razem Ernst Stavro Blofeld wspólnie z Maximillianem Largo rozkazują przeszczepienie jednemu ze swoich ludzi, kapitanowi Jackowi Petachiemu, rogówki na kopię oka prezydenta. Przypadkowo James Bond znajduje się w tym samym sanatorium co Jack po przeszczepie. W ośrodku uwagę komandora zwraca dziwne traktowanie jednego z pacjentów, który jak się później dowiadujemy jest powiązany z organizacją przestępczą WIDMO. Organizacja ta planuje w ramach operacji „Łzy Allacha” porwanie dwóch rakiet z głowicami nuklearnymi i zniszczenie dwóch celów. Jednego w USA i jednego w Azji. Po uzbrojeniu bomb z pomocą Jacka, Largo rozkazuje zabić go numerowi dwunastemu – Fatimie Blush. W czasie pobytu Bonda w klinice zostają skradzione dwa amerykańskie pociski zaopatrzone w głowice nuklearne. Do porwania przyznaje się organizacja WIDMO, żądająca dużego okupu od państw wysoko rozwiniętych. M zleca Bondowi zająć się tą sprawą. Trop prowadzi z Anglii na Bahamy i do południowej Francji. Ten udaje się na Bahamy, gdzie jak mu się wydaje zdobędzie istotne informacje od Domino, siostry Jacka Petachiego, pilota którego wykorzystano aby ukradł rakiety. Śladem Bonda podąża płatny morderca – piękna i uwodzicielska Fatima.

Na Bahamach poznaje Maximilliana Largo, multimilionera rezydującego na okazałym jachcie. Łączy go dość bliska znajomość z Domino. Largo prawie od początku wzbudza podejrzenia Bonda. Bond nawiązuje znajomość z Domino. Udają się na jacht Largo, gdzie Bond zdobywa dowody udziału milionera w porwaniu rakiet. Na zorganizowanym w Nassau balu Bond tańczy tango z Domino. W czasie balu Bond opowiada Domino o jej bracie zabitym przez SPECTRE. Dziewczyna przechodzi na stronę Bonda. W rozprawieniu się z Blofeldem i Largo pomaga mu także Felix Leiter. Largo odpływa swoim jachtem, by użyć skradzionych bomb, 007 płynie za nim. Largo łapie Bonda i swoją byłą dziewczynę. Largo czuje się zdradzony przez dziewczynę. Jest wściekły z tego powodu. Largo wyjawia Bondowi, że jedna z bomb znajduje się w Waszyngtonie. Wywozi Domino na tajemniczą wyspę u wybrzeży Afryki i sprzedaje Arabom. W porę przybywa Bond i uwalnia Domino. Razem udają się powstrzymać Largo. Agent 007 informuje brytyjski wywiad, że bomba jest w USA. M prosi Bonda, by zajął się drugą bombą. Wskazówka jak dojść do drugiej bomby znajduje się na medalionie „Łzy Allacha”, który Domino dostała od Largo. Z pomocą przychodzi Bondowi Felix z oddziałem komandosów. Largo szykuje się już do wydostania rakiet z podwodnej groty. Dochodzi do podwodnego starcia. W ostatniej chwili Bond rozbraja bombę. Largo zostaje zabity harpunem przez Domino. Wszystko kończy się happy endem.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu kręcono w następujących lokacjach:

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Never Say Never Again (1983). Movie Locations. [dostęp 2023-11-11]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]