Working Title Films

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Working Title Films
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Siedziba

Londyn

Data założenia

1983

Forma prawna

spółka zależna

Udziałowcy

NBCUniversal

brak współrzędnych
Strona internetowa

Working Title Filmsbrytyjska wytwórnia filmowa, założona w 1983 roku przez producentów Tima Bevana, Erica Fellera i Sarę Radclyffe, kierowana do dzisiaj przez pierwszych dwóch z nich.

W 1999 Universal Studios kupiły 67% udziałów w firmie za ok. 600 mln dolarów. Obecnie amerykańska wytwórnia jest głównym źródłem finansowania produkowanych przez Working Title filmów i ma wyłączność na ich dystrybucję. W umowie przejęcia zagwarantowano jednak, iż szefowie Working Title mają prawo samodzielnego (bez zgody centrali w Hollywood) podejmowania decyzji o produkcji filmów, których budżet nie przekroczy 35 mln dolarów.

Working Title produkuje różnego rodzaju filmy kinowe i telewizyjne, jednak największą sławę przyniosły wytwórni obrazy braci Coen oraz komedie romantyczne, poczynając od Czterech wesel i pogrzebu. Obecnie firma jest największym brytyjskim producentem filmowym nie związanym bezpośrednio z żadną stacją telewizyjną. Jej siedziba mieści się w Londynie, posiada także biuro w Los Angeles.

W 2004 Fellner i Bevan zostali uhonorowani Orderem Imperium Brytyjskiego w uznaniu swych zasług dla brytyjskiej kinematografii.

Najważniejsze wyprodukowane filmy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]