Jon Corzine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jon Stevens Corzine
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 stycznia 1947
Taylorville

Senator Stanów Zjednoczonych 1. klasy z New Jersey
Okres

od 3 stycznia 2001
do 17 stycznia 2006

Przynależność polityczna

Partia Demokratyczna

Poprzednik

Frank Lautenberg

Następca

Robert Menendez

54. gubernator stanu New Jersey
Okres

od 17 stycznia 2006
do 19 stycznia 2010

Poprzednik

Richard Codey

Następca

Chris Christie

podpis

Jon Stevens Corzine (ur. 1 stycznia 1947 w Taylorville, Illinois) – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej, senator, od 2006 do 2010 gubernator stanu New Jersey.

Kształcił się na University of Illinois, następnie na University of Chicago (biznes), odbył też służbę wojskową w rezerwach Marines. Po studiach podjął pracę w bankowości, początkowo w regionalnym Ohio Bank, następnie w Goldman Sachs; doszedł tam do stanowisk w ścisłym kierownictwie. W styczniu 1999 zrezygnował z pracy w Goldman Sachs i wkrótce zgłosił swoją kandydaturę w wyborach do Senatu; został wybrany w listopadzie 2000 z New Jersey jako następca Franka Lautenberga. Jego kampania wyborcza do Senatu była najdroższa w dotychczasowej historii USA, kosztowała ponad 60 milionów dolarów.

W listopadzie 2005 pokonał w wyborach na gubernatora stanu New Jersey przedsiębiorcę Douglasa Forrestera. Zaprzysiężony został w styczniu 2006, co oznaczało jednoczesne wygaśnięcie mandatu senatora (jego następcą w Senacie został demokratyczny kongresmen Robert Menendez, mianowany przez Corzine’a, już jako gubernatora, i wybrany na własną kadencję w listopadzie) 2006. W 2005 Corzine był jedynym amerykańskim senatorem noszącym brodę.

W latach 1970-2003 był żonaty z Joanne Dougherty, ma troje dzieci (Jennifer, Josha i Jeffreya); małżeństwo zakończyło się rozwodem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)