Przejdź do zawartości

Jordan Ansalone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Jordan od św. Szczepana Ansalone
prezbiter i męczennik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 listopada 1598
Santo Stefano Quisquina

Data i miejsce śmierci

17 listopada 1634
wzgórze Nishizaka w Nagasaki

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

18 lutego 1981
Manila (Filipiny)
przez Jana Pawła II

Kanonizacja

18 października 1987
Plac Świętego Piotra
przez Jana Pawła II

Jordan od św. Szczepana (Hiacynt Ansalone) (ur. 1 listopada 1598 w Santo Stefano Quisquina; zm. 17 listopada 1634 na wzgórzu Nishizaka w Nagasaki w Japonii) − święty Kościoła katolickiego, włoski dominikanin, misjonarz, męczennik.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Hiacynt Ansalone urodził się w rodzinie szlacheckiej w Santo Stefano Quisquina. W wieku 17 lat wstąpił do zakonu dominikanów w Agrygencie. Habit otrzymał około połowy sierpnia 1615 r. W zakonie otrzymał imię Jordan od św. Szczepana ku czci bł. Jordana z Saksonii i pierwszego męczennika św. Szczepana.

Już po otrzymaniu święceń kapłańskich, wyruszył na misje na Daleki Wschód w 1625 r. Po przybyciu na Filipiny wysłano go do pracy w Dolinie Cagayan, następnie pracował w Manili, po czym z kolei został wysłany do Japonii, dokąd przybył z grupą misjonarzy 12 sierpnia 1632 r. Pracę rozpoczął w Kioto jako asystent ojca Łukasza Alonso Gorda. W tym czasie władze Japonii były źle nastawione do chrześcijan i wielu katolików oddało życie za wiarę. W krótkim czasie władze dowiedziały się o przyjeździe nowych misjonarzy, których zaczęto intensywnie poszukiwać. Ostatni rok posługi spędził w okolicach Nagasaki i Ōmura. Został aresztowany 4 sierpnia 1634 r. razem z Tomaszem Hioji Rokusayemon Nishi i kilkoma chrześcijanami. Oferowano im wolność w zamian za wyrzeczenie się wiary, odrzucenie tej propozycji wiązało się z poddaniem torturom. Zostali skazani na śmierć 11 listopada 1634 r. Zabrano go na wzgórz Nishizaka w Nagasaki (gdzie życie straciło wielu chrześcijan) razem z Tomaszem Hioji Rokusayemon Nishi, Maryną z Ōmura i innymi katolikami. Został zawieszony nad dołem z nieczystościami (tsurushi). Zmarł po siedmiu dniach tej tortury 17 listopada 1634 r. Jego ciało zostało spalone, a popioły wrzucone do morza.

Został beatyfikowany przez Jana Pawła II 18 lutego 1981 r. w Manila na Filipinach w grupie Dominika Ibáñez de Erquicia i towarzyszy. Tę samą grupę męczenników kanonizował Jan Paweł II 18 października 1987 r.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]