José María Morelos (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Położenie gminy José María Morelos na mapie stanu Quintana Roo

José María Morelos - gmina w środkowo-zachodniej części meksykańskiego stanu Quintana Roo, położona w połowie półwyspu Jukatan, w połowie odległości od wybrzeża Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej. Jest jedną z 10 gmin w tym stanie[1]. Siedzibą władz gminy jest miasto José María Morelos. Nazwa gminy została nadana na cześć księdza, XIX wiecznego przywódcy niepodległościowego Meksyku José María Morelos y Pavón.

Ludność gminy Benito Juárez w 2005 roku liczyła 32 746 mieszkańców, co czyni ją jedną z najmniej liczebnych gmin w stanie Quintana Roo[2].

Geografia gminy[edytuj | edytuj kod]

Plan gminy José María Morelos

Powierzchnia gminy wynosi 6 739 km² zajmując ponad 13,2% powierzchni stanu, co czyni ją trzecią pod względem powierzchni gminą w stanie Quintana Roo. Obszar gminy jest równinny a położenie w odległości około 150 km od wybrzeża Morza Karaibskiego i około 200 km od wybrzeża Zatoki Meksykańskiej sprawia, że powierzchnia jest wyniesiona ponad poziom morza o 50-100 m. Jest to jedyna gmina w tym stanie pozbawiona dostępu do morza. Teren w dużej części pokryty jest lasami, które mają charakter lasów deszczowych. Klimat jest ciepły z średnią roczną temperaturą wynoszącą 25,9 °C. Większość wiatrów wieje z kierunku wschodniego znad Morza Karaibskiego przynosząc dużą ilość gwałtownych opadów (głównie w lecie) czyniąc klimat wilgotnym opadami na poziomie 1,268 mm rocznie [1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Encyklopedia Gmin Meksyku - Benito Juarez (hiszp.). [dostęp 2010-11-11].
  2. Strona Meksykańskiego Instytutu Statystycznego (INEGI) (hiszp.). [dostęp 2010-11-11].