Jowisz, Merkury i Cnota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jowisz, Merkury i Cnota
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Jowisz, Merkury i Cnota
Autor Dosso Dossi
Rok wykonania około 1524
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 112 × 150 cm
Muzeum Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki

Jowisz, Merkury i Cnota – obraz autorstwa Dossa Dossiego, znajdujący się w sali Pod Planetami w Zamku Królewskim na Wawelu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obraz powstał około 1524 roku na zlecenie księcia Ferrary Alfonsa d’Este. W XVII wieku znajdował się w pałacu księcia Lodovica Widmanna w Wenecji, a w połowie XIX wieku w kolekcji wdowy po Michelangelu Barbinim. Następnie własność Daniela Penthera (wiedeńskiego malarza i kolekcjonera); w 1888 roku obraz zakupił Karol Lanckoroński. W czasie II wojny światowej obraz zarekwirowali Niemcy. Odzyskali go Amerykanie i przekazali do Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Przez lata ród Lanckorońskich próbował odzyskać między innymi i ten obraz. Pod koniec 1999 sąd austriacki uznał prawa Lanckorońskich do utraconych dzieł. W roku 2002 dzieło zostało przekazane przez Karolinę Lanckorońską oraz Fundację Lanckorońskich Zamkowi Królewskiemu na Wawelu.

Kompozycja[edytuj | edytuj kod]

Akcja kompozycji rozgrywa się na obłoku. Znajdujący się za plecami malującego motyle Jowisza Merkury przytyka palec do ust, dając tym samym do wiadomości klęczącej za nim Cnocie, aby nie przeszkadzała malarzowi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Petrus Jerzy, Kuczman Kazimierz: Wielkie Muzea. Zamek Królewski na Wawelu, Kraków. Wydanie 1. Warszawa 2007 ​ISBN 978-83-60688-50-2​.