Dosso Dossi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dosso Dossi
ilustracja
Imię i nazwisko Giovanni di Niccolò de Luteri
Data urodzenia 1490
Data śmierci 1542
Narodowość włoska
Dziedzina sztuki malarstwo
Epoka renesans
Jowisz, Merkury i Cnota obraz ze zbiorów Lanckorońskich na Wawelu
Czarodziejka Circe (Melissa), Galeria Borghese, Rzym
Czarnoksięstwo, Uffizi, Florencja

Dosso Dossi właściwie Giovanni di Niccolò de Luteri (ur. 1490, zm. 1542) – renesansowy malarz z Ferrary, reprezentant szkoły ferraryjskiej z XVI w.

Brakuje dokładnych informacji o młodości Dosso, nie ma nawet dokładnych źródeł o roku jego urodzenia. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1512 r., gdy artysta pracował w Mantui przy dekoracji pałacu Gonzagów. Później przeniósł się do Ferrary, gdzie działał przez większą część życia. Pracował na dworze d'Estich, gdzie współpracował z poetą Ariostem przy wymyślaniu rozrywek dla dworu. Ariosto wymienił go jako jednego z dziewięciu najwybitniejszych żyjących malarzy w swoim poemacie Orland szalony. Pod koniec życia coraz częściej malował z młodszym, mniej uzdolnionym bratem Battistą, ale brakuje wystarczających danych by stwierdzić indywidualny wkład brata w twórczość Dosso.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Dosso malował obrazy o tematyce mitologicznej i religijnej, portrety, obrazy ołtarzowe i dekoracje freskowe. Ogromny wpływ na jego twórczość miały obrazy Giorgionego i Tycjana, których mógł poznać osobiście na dworze Alfonsa d'Este - największego mecenasa sztuki ówczesnych czasów. Twórczość Dossiego charakteryzują bardzo osobiste nawiązania do świata fantastycznego, mnogość alegorii, bogactwo dobrze dobranych barw. Do swoich prac wprowadził pejzaż będący kontynuacją pasterskiej tradycji Giorgionego i Tycjana. Współcześni Dossiemu określali jego sztukę mianem ekscentrycznej i nieszablonowej.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Oksfordzki leksykon sztuki, red. Ian Chilvers i Harold Osborne, wyd. Arkady, Warszawa 2002.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]