Judy Tyler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Judy Tyler
Ilustracja
Judy Tyler w scenie z filmu Więzienny rock z 1957
Imię i nazwisko Judy Tyler
Data urodzenia 9 października 1933
Data śmierci 4 lipca 1957
Zawód aktorka

Judy Tyler (ur. 9 października 1933, zm. 4 lipca 1957) – aktorka amerykańska. Pochodziła z rodziny o tradycjach showbiznesowych. Już jako mała dziewczynka uczęszczała na lekcje tańca i aktorstwa. Jej kariera rozpoczęła się od występów w dziecięcym programie "Howdy Doody", gdzie grała księżniczkę. Niedługo potem zaczęła występować w chórze. Występy przerwała z powodu otrzymania roli w musicalu "Pipe Dream". Za rolę dostała nominację do Tony Award dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej. Judy stając się relatywnie znaną wykorzystała swą szansę i wyjechała do Hollywood, gdzie otrzymała dwie role w filmach:

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Trzy dni po zakończeniu zdjęć do filmu Więzienny rock wyjechała wraz ze swym mężem na wakacje. Krótko po wyjeździe, na trasie doszło do wypadku ich samochodu – mąż zmarł tego samego wieczoru, natomiast Judy zmarła rankiem następnego dnia.

Spoczywa wraz z mężem na cmentarzu Ferncliff w Hartsdale, Nowy Jork, USA. Elvis Presley, który partnerował jej w ostatniej produkcji był podobno tak załamany jej śmiercią, że nigdy nie obejrzał ich wspólnego filmu. Była dwukrotnie zamężna:

  • z Colinem Romoffem (1950 – 1956) (rozwód) oraz
  • z Gregorym LaFayette (17 marca 1957 – 3 lipca 1957)