Julia (Rok 1984)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Julia – postać fikcyjna, bohaterka powieści George'a Orwella Rok 1984. Jest członkinią Partii Zewnętrznej, pracuje w Ministerstwie Prawdy (w nowomowie miniprawd) w departamencie literatury. Ma romans z głównym bohaterem – Winstonem Smithem.

Julia jest młodą kobietą. Należy do wielu organizacji społecznych jak Liga Antyseksualna, ale sama często łamie prawa Oceanii, a jej miłość do partii i do Wielkiego Brata jest jedynie udawana. Julia pracuje jako mechanik przy maszynie piszącej książki i często spotyka Winstona na korytarzach Ministerstwa Prawdy.

Pewnego dnia daje Winstonowi karteczkę, na której wyznaje mu miłość. Winston i Julia spotykają się nielegalnie najpierw w różnych dość przypadkowych miejscach, a po paru miesiącach Winston znajduje im kryjówkę w sklepie pana Charringtona, gdzie mają możliwość regularnych spotkań. Julia wie, że pewnego dnia zostaną zdemaskowani, lecz nie przeszkadza to jej w przychodzeniu do kryjówki, do której według Winstona nie ma dostępu Policja Myśli. Jednak po pewnym czasie oboje zostają nakryci i zabrani do Ministerstwa Miłości (w nowomowie minimił) na brutalne przesłuchania łączone z wpajaniem miłości do Partii i Wielkiego Brata. Po jakimś czasie Julia zostaje "wyleczona" i choć spotykają się później ze Smithem, nie chcą utrzymywać ze sobą kontaktów.