Wielki Brat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy książki. Zobacz też: Big Brother – program telewizyjny o tej nazwie..
Lord Kitchener, prawdopodobny pierwowzór twarzy Wielkiego Brata
„Wielki brat patrzy”. Tutaj „Wielki brat” jako Adolf Hitler

Wielki Brat (ang. Big Brother) − postać stworzona przez George’a Orwella w antyutopii pt. Rok 1984, a także jedna z ikon popkultury.

W powieści jest najwyższym wodzem „Partii”, rządzącej fikcyjnym państwem Oceania. W rzeczywistości prawdopodobnie nie istnieje i jest jej personifikacją. Oficjalnie nigdy nie umrze. Przedstawiany jako głowa około czterdziestoletniego mężczyzny z czarnym wąsem, zazwyczaj wielkich gabarytów. Oczy stylizowane tak, że wydawały się podążać za każdym, kto je oglądał, nawet na monetach. Pod jego wizerunkiem zawsze umieszczany jest napis:

Wielki Brat patrzy.

Nazwa własna Wielkiego Brata nawiązuje do totalitarnej propagandy: naród jest jak rodzina, przywódca to wybitny kolos stojący na straży. Jego nazwa jest bardziej uniwersalna niż imię i nazwisko lub pseudonim. Sama postać symbolizuje Hitlera lub Stalina, totalną kontrolę wszystkiego, atmosferę strachu o własne życie, dyscypliny i wszechobecną inwigilację oraz pragnienie bycia bogiem. W zamierzeniu samego autora wygląd Wielkiego Brata prawdopodobnie nawiązuje do plakatu Horatio Kitchenera, gdyż opis twarzy w książce jest podobny.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]