Wielki Brat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lord Kitchener, prawdopodobny pierwowzór twarzy Wielkiego Brata
„Wielki brat patrzy”

Wielki Brat (w przekładzie Doroty Konowrockiej-Sawy Starszy Brat,[1] ang. Big Brother) − postać stworzona przez George’a Orwella w antyutopii pt. Rok 1984, a także jedna z ikon popkultury.

W powieści jest najwyższym wodzem Partii, rządzącej fikcyjnym państwem Oceania. W rzeczywistości prawdopodobnie nie istnieje i jest jedynie personifikacją partii, dlatego nigdy nie umrze[2]. Przedstawiany jako głowa około czterdziestoletniego mężczyzny z czarnym wąsem, zazwyczaj wielkich gabarytów. Oczy stylizowane tak, że wydawały się podążać za obserwatorem, nawet na monetach[3]. Pod jego wizerunkiem zawsze umieszczany jest napis:

Wielki Brat patrzy.

Nazwa własna Wielkiego Brata nawiązuje do totalitarnej propagandy: naród jest jak rodzina, przywódca to wybitny kolos stojący na straży. Jego nazwa jest bardziej uniwersalna niż imię i nazwisko lub pseudonim. Sama postać symbolizuje Hitlera lub Stalina, totalną kontrolę wszystkiego, atmosferę strachu o własne życie, dyscypliny i wszechobecną inwigilację oraz pragnienie bycia bogiem. W zamierzeniu samego autora wygląd Wielkiego Brata prawdopodobnie nawiązuje do plakatu Horatio Kitchenera, gdyż opis twarzy w książce jest podobny[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "1984" Orwella w nowym tłumaczeniu, Rynek książki [dostęp 2021-02-15] (pol.).
  2. Big Brother Character Analysis in 1984 | SparkNotes, www.sparknotes.com [dostęp 2021-02-16] (ang.).
  3. 1984: Big Brother | SparkNotes, www.sparknotes.com [dostęp 2021-02-16] (ang.).
  4. David M. Lubin, Grand Illusions: American Art and the First World War", Big Brother from '1984' is based on this infamous historical figure, Business Insider [dostęp 2021-02-16].